MEDENİYETİN ÇIKMAZI! 


Arif Bük

Arif Bük

29 Kasım 2016, 10:39

           Medeniyetin  dört sütünü vardır; din, dil, tarih ve bilim. Uygarlığı oluşturan bu değerlere ait dağılmalar, savrulmalar, kopmalar, çürümeler hem bireyin ve hem de toplumun bozgunu demektir. Bu durumun tanığı, yer yüzünden  çekilen medeniyetler ile Kur’anda  âkibetleri anlatılan  nice milletlerdir. 

         Takdir edesiniz ki günümüz insanı;  hızın, hazzın ve ayartının peşinde olarak medeniyet köklerimizden   uzaklaşıyor.  Doğu, batı ve İslam medeniyetinin neresinde durduğumuz, mensubu ve  mirasçısı olduğumuz İslam-Selçuklu-Osmanlı  medeniyet çizgisinin köklerine  sahipliğimiz  konusunda endişeler giderek artmaktadır. Öyle ki ülkemiz insanı ekonomik varlığa dönüştü.  Bu durum , insanın indirgeneceği  en istemsiz hâl.  Böyle bir insan anlayışı ile medeniyetin kurucu gücü ilim, irfan ve hikmeti  ötelersiniz.  İnsanı, Eşref-i mahlukat olmanın en üst  göstergesi  olan akıl, özgürlük ve hayal kurma yetilerinden uzaklaştırırsınız.  Kazandığı parayı harcama dairesinin ötesinde hayali olmayan insan modeli  ile yeni bir medeniyet tasavvur etmek  mümkün olmasa gerek. 

          Bu dünyaya söyleyecek bir şeyiniz yoksa yaşamanın, var olmanın bir anlamı yoktur. Bu, birey için de milletler içinde böyledir. Söyleyecek bir şeyiniz varsa, iddianız varsa, hayalleriniz varsa varsınızdır. Hayalleri olmayan toplumlar başka toplumların hayalleriyle yaşar. Düşünen insan veya toplum ânı yaşamaz, gelecekte yaşar, geleceği yaşar, geleceği inşa eder. Dakikada on binlerce bilginin üretildiği ve bir o kadarının da çöpe atıldığı günümüzde medeniyetin öznesi olmak için akıl ve bilgi zengini olmak öncelikli çaredir. Öte yandan Allah, insana irade vererek onu hem üstün kılmış ve hem de özgürleştirmiştir. Özgürlüğün olmadığı yerde içi-dışı bir, İslam’ın istediği insan tipi oluşmaz. Hz.Peygamberin Mekke’de kalplere dokunarak Medine’de davranışa dönüştürdüğü medeniyetin mensubu olamayız. 

           Haşr sûresinde Allah;  “Allahı unutanları, Allah da  kendilerini bilmelerini unutturur” diyor. Bunu tersinden düşünürsek; kendini bilmeyi unutanlar Allah’ı bilemezler!  Bugün yaşadığımız medeniyet çıkmazının nedeni işte tam da budur. 

            Medeniyetin sırrı sâlih amele harcanan enerjide gizlidir…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 11 ay önce
Bu yazı okunduktan sonra biraz yaşantımızı ve düşünce biçimlerimizi sorgulamalıyız.
Avatar
Nermin Akkan - 11 ay önce
İşte budur aslında " Dinsiz ilim kör ilimsiz din topaldır" özdeyişinin ana teması.
Biz ki sözde modern insanlar akıl ve yürek sentezini beceremeyiz bir türlü.Yüreğine sağlık Arif Hocam
Avatar
Tahsin - 11 ay önce
Tarihin hiç bir döneminde sayıca bu kadar az kötü bu kadar çok insana zulmetmemişti
Avatar
Samiye - 11 ay önce
İnsanın kendini bilmesi gerekir Salih insan Salih amel demektir.Kalemine sağlık hocam

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber