Sultan 2. Abdülhamid Han'ın vefatının 98. sene-i devriyesi

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı, 113. İslam halifesi 2. Addülhamid Han, vefatının 98. yıl dönümünde dualarla anıldı. Osmanlı Devleti'nin önemli padişahlarından birisi olan Abdülhamid Han kimdir?

Sultan 2. Abdülhamid Han'ın vefatının 98. sene-i devriyesi
10 Şubat 2016 Çarşamba 13:01

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı ve 113. İslam Halifesi olan II. Abdülhamid Han'ın vefatının 98. yıl dönümünde anılıyor. İstanbul Çemberlitaş'ta yatan Sultan Abdlhamid Han, sevenleri tarafından ziyaret ediliyor.

Sultan Abdülmecid'ın oğlu olan Abdulhamid Han 1876 yılında Osmanlı tahtına çıktı. Padişahlık döneminde yaptıklarıyla Osmanlı tarihinin en önemli padişahları arasında yer alan 2. Abdülhamid kimliği ile tartışma konusu olan bir padişahtır. Avrupalıların "kızıl sultan" dediği 2. Abdülhamid, çok büyük işlerin altına imza atarak önemli padişahların arasında yer aldı.  

98 yıl önce hayata gözlerini yuman Sultan 2. Abdulhamid Han'ın mezarı İstanbul Çemberlitaş Mezarlığı'nda bulunuyor. Vefatının 98. yıl dönümünde dualarla anılan Abdülhamid Han'ın mezarına ziyaretçi akını oldu. Bir grup vatandaş Osmanlı Padişahı 2. Abdulhamid Han'ı mezarı başında andı. Kuran-ı Kerim okunarak başlayan anma okunan dualar ile devam etti. Saadet Partili olan grup 2. Abdülhamid Han resmi ve Erbakan resmi  önünde açıklamada bulundu. 

Yapılan açıklamada, "Asırlarca dünyaya İslam’ın güzelliklerini taşıyan medeniyetin çocuklarıyız. Gelin görün ki, bu kutlu belde şimdilerde sapkın Batı medeniyetinin adeta kültürel işgali altındadır. Abdülhamid Han’ın türbesini restorasyona almaları sebebiyle kendilerine teşekkürü borç bildiğimiz idarecilere, bu türbenin etrafından başlamak suretiyle Allah’ın razı olmadığı bu rezilliklere son verecek çalışmaları başlatmaları için bir kez daha ikaz ediyor, aksi halde hem dünyada hem de ahrette karşılaşacakları zor durumu kendilerine tüm iyi niyetimizle hatırlatıyoruz." denildi.SULTAN 2. ABDÜLHAMİD HAN KİMDİR?

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı ve 113. İslam halifesi olan Abdülhamid Han, 30 Ağustos 1876'da tahta çıktı. Osmanlı İmparatorluğu'nun büyük bunalımda olduğu sırada tahta çıkan Abdülhamid han 23 Aralık 1876'da  ilk Osmanlı Anayasası olan  Kanun-i Esasi'yi ilan etti. 

Düşündüğü, yaptığı ve yaptırdığı projeler ile önemli bir padişah olan Abdülhamid Han, tarihte önemli liderler arasında yer alıyor. 20. yüzyıl başlarında İstanbul Haliç'e ve Boğaziçi'ne köprü yapmak istedi ve projelerini hazırlattı. Büyük padişah, Osmanlı İmparatorluğu toprakları içerisinde bulunan pertol yataklarını belirtlertti ve bir harita hazırlattı.Eğitim alanında, askeri güç alanında, iletişim ve sağlık alanında iyileştirmeler yapan Sultan Abdülhamid Han'ın en büyük projesi Hicaz Demiryoludur.

Ermeni isyanını bastırdığı için muhalifler ve batılı tarihçiler tarafından "Kızıl Sultan" olarak adlandırılan Abdülhamid Han, taraftarları ve sevenleri tarafından "Ulu Hakan" olarak anılır. 

Osmanlı Devleti'nin bunalımlı döneminde tahta geçen ve bu zamanda büyük işler başararak Osmanlı Devleti'nin yıkılmasını yavaşlatmayı başaran Abdülhamid Han, 31 Mart ayaklanması sonrası tahtan indirilmiştir. 

Abdülhamid Han, 10 Şubat 1918'de 78 yaşında İstanbul'da vefat etti. Mezarı, büyük babası için Divanyolu'nda yaptırılmış Sultan II. Mahmut Türbesi'nde bulunmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber