Kadroya alınacak sözleşmeli taşeron işçilerle ilgili detaylar belli olmaya başladı

AK Parti Ekonomi İşleri Bakanlığı'nın hazırladığı bültende sözleşmeye geçecek taşeronlar ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Sözleşmeli kadroya gececek taşeronların mesai saatleri ve maaşlarında değişiklik olacak mı?

Kadroya alınacak sözleşmeli taşeron işçilerle ilgili detaylar belli olmaya başladı
30 Mart 2016 Çarşamba 10:15

Taşerona kadro verileceğinin açıklanmasından sonra sözleşmeye alınacak taşeron işçilerin detayları belli olmaya başladı. Sözleşmeli kadroya geçecek taşeronların kıdem haklarının ne olacağı merakla beklenirken, AK Parti, taşeron işçiler ile ilgili hazırladığı bülteni paylaştı.  

AK Parti hazırladı bültende özel statüye geçecek taşeronlar için, "Dava açma dahil her türlü haklarından feragat etme" şartını getiriyor.  

Sözleşmeli taşeron işçiler fazla mesai ücretiyle sosyal haklaları da ihale sözleşmesine göre dikkate alınmayacak.

Ekonomi İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı bültende, özel sektörde çalışan taşeron işçilerin düzenleme kapsamında olmayacağı belirtilirken, "Genel ve özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir. Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Bu şekilde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek işçiler, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak." denildi.

Maaş ve özlük haklarında bir değişiklik olmayacak


Yapılan yasal düzenleme sonrasında personel sayısının belirlendiği işler kapsamında taşeronlar bu haktan yararlanacak.  3 aylık veya 6 aylık çalışma döneminde geçici işçi olarak çalıştırılan kişiler bu haktan faydalanamayacak. Bültende, "Bu düzenlemeyle kamuya geçecek taşeron işçilerinin maaş veya özlük hakları yönünde farklılık olması beklenmiyor" denildi. Kadroya alındıktan sonra 3 yıl arayla sözleşmeleri yenilecek olan personel devlet memuru kadrosuna alınmayacak, sadece özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek.

Fazla mesai yok

Düzenlemeye göre 1 Ocak 2016 itibariyle ihale sözleşmesine göre ödenen ücret ve diğer mali haklar esas alınacak. Aynı tarih itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde "sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı" kadar artırılarak güncellenecek. Bültende, "4/B’li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacaktır. İhale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak" denildi.

Kamuya geçişte kişinin mesleği, kamu hizmeti yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik kurumların hizmet özelliğine göre sınav yapılacak. Güvenlik soruşturmaları da önemli olacak. 

Vize işlemleri yapılanlar 2 ay içerisinde sınava girecek

Başvuru süresi bitiminden itibaren 3 ay içinde idarenin başvuruyu incelemesi, şartları taşıyıp taşımadığını tespit etmesi, tespiti izleyen 3 ayda merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine atanacaklar için Maliye Bakanlığı’nca pozisyon ve isim vizesi, mahalli idarelerin şirketlerine alınacaklar içinse İçişleri Bakanlığı’nca isim vizesi yapılması gerekiyor. Vize işlemi yapılanlar için 2 ay içinde sınav yapılacak. 

kaynak: milliyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber