Psikososyal Müdahale Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı başladı

TC. Milli Eğitim Bakanlığı,Özel Eğitim ve Rahberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Psikososyal Müdahale Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı Başladı.

Psikososyal Müdahale Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı başladı
15 Ağustos 2016 Pazartesi 18:44

MEB ve UNICEF işbirliği ile yürütülen Psikososyal Okul Projesi kapsamında geliştirilen ve 1999 Marmara Depreminden sonra hayata geçirilen Psikososyal Müdahale Programının yenilenme ihtiyacı kapsamında 15-19 Ağustos 2016 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan çalıştay farklı alanlarda, farklı kurum ve üniversitelerden uzman ve akademisyenlerin katılımı ile İstanbul’da başladı.

Çalıştayın açılışında bulunan Genel Müdür Celil Güngör konuşmasında, 1999 Marmara depremi sonrası oluşan olumsuz psikolojik etkileri azaltmayı ve kontrol algısını yeniden oluşturmayı amaçlayan bir destek programı kapsamında 2001 yılında Psikososyal Okul Projesinin uygulamaya geçirildiğini belirtti.
Güngör,söz konusu programın, toplumun kültürel özellikleri ve hassasiyetleri gözetilerek terör, göç ve istismar gibi güncel sosyal problemlere çözüm üretecek kapsamda yeniden ele alınacağını belirtti.Güngör ayrıca, programın yeniden yapılandırılmasında sadece psikososyal alan uzmanlarının değil aynı zamanda sosyolog, halk bilimci, ilahiyatçı gibi farklı alan uzmanlarının katkılarından yararlanmak amacı ile bu çalışmanın başlatıldığının altını cizdi.

Bu çalıştay ile temel olarak; psikososyal alan uzmanlarınca hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığının takriben 15 yıldan bu yana yürütmüş olduğu “Psikososyal Destek Programı”nın disiplinler arası bir yaklaşımla, özellikle halk bilimi, sosyoloji, felsefe, antropoloji ve ilahiyat gibi farklı alan uzmanlarının katkıları ile zenginleştirilmesi ve kültürel bağlama daha duyarlı ve tutarlı hale getirilmesi, mevcut programları ve uygulamalarımızı büyük ölçüde etkileyen temel kuram ve yaklaşımları, farklı alanların perspektifi ile destekleyerek  yeni bir sentez ortaya konulabilmesi üzerine temel tartışmaların yapılabilmesi amaçlanmaktadır.
Farklı branşlardan akademisyenler ve alanlarında uzman katılımcıların desteği ile bir hafta sürecek çalıştay boyunca, psikososyal müdahale hizmetlerinin disiplinler arası bir yaklaşımla tartışılması sağlanacak. Çalıştay sonunda, bundan sonraki çalışmalar için bir referans oluşturması amacıyla bir çalıştay bildirgesi hazırlanacak ve yayımlanacak.

            

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber