İlyas Kaya: Camiyi gençle buluşturmak için ne gerekiyorsa yapılmalı

Eğitim Bir-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı İlyas Kaya, Camiler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada "Camiyi gençle, genci hikmetle buluşturmak için ne gerekiyorsa yapmak gerekir." dedi.

İlyas Kaya: Camiyi gençle buluşturmak için ne gerekiyorsa yapılmalı
14 Ekim 2016 Cuma 14:27

Eğitim Bir-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı İlyas Kaya, Camiler haftası nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Camileri gençlerle buluşturmak gerektiğine vurgu yapan Kaya,  "Mektepler yayılıp ve ilim okula kayınca camiler yalnız ibadete ayrılan mekanlar haline geldi. Bu noktada düşünmek zorundayız. İlmi ibadetten kopararak ibadete sarılmak insanı kurtarmaz." diye konuştu. 

Derslerin, toplantıların ve personel eğitimlerinin Cuma namazı ibadetini aksatmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunan İlyas Kaya, "Birçok yerde bayanların abdest alabilecekleri yer yok. Genel hijyen kurallarına uygun tuvalet bulmak sorun. İbadete ayrılan yerlerden bazıları rutubetli veya havasız. Talep olduğu halde, sırf yapmış olmak için, 2 kişinin ancak namaz kılabileceği alanları kullanıma sunduk demek işgüzarlıktır." diyerek sorunların çözülmesi için adım atılması gerektiğine vurgu yaptı.

Eğitim Bir-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı İlyas Kaya'nın yazılı açıklaması:

"Medreselerin inşasından önce bizim medeniyetimizde ilim ve talim merkezi camiydi. Mektepler yayılıp ve ilim okula kayınca camiler yalnız ibadete ayrılan mekanlar haline geldi. Bu noktada düşünmek zorundayız. İlmi ibadetten kopararak ibadete sarılmak insanı kurtarmaz. Camiyi gençle, genci hikmetle buluşturmak için ne gerekiyorsa yapmak gerekir.

İbadetlerin yapılabilmesi için kurumlarda uygun yerlere mescid yapılmasına yönelik Başbakanlık bir genelge hazırladı. Bu genelgenin gereği tüm kurumlarca eksiksiz yerine getirilmelidir. Derslerin, toplantıların ve personel eğitimlerinin Cuma namazı ibadetini aksatmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Birçok yerde bayanların abdest alabilecekleri yer yok. Genel hijyen kurallarına uygun tuvalet bulmak sorun. İbadete ayrılan yerlerden bazıları rutubetli veya havasız. Talep olduğu halde, sırf yapmış olmak için, 2 kişinin ancak namaz kılabileceği alanları kullanıma sunduk demek işgüzarlıktır. Eğitim-Öğretim planlayıcılarına ve yapı işlerinden sorulu birimlere saydığımız sorunlara çözüm üretme noktasında çalışma yapmak üzere talimat verilmesi şarttır.

Gençlerimizin ibadetlerini rahatça yapabilecekleri ibadethaneleri kullanıma açan; Kredi Yurtlar Kurumumuz, Bursa Teknik Üniversitemiz ve Uludağ Üniversitemize teşekkür ediyoruz. Zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde, medeniyetin ilerlemesi için, Uludağ Üniversitesinde yapılması planlanan Üniversite Camii ve Külliyesine vesile olanların, emeği geçenlerin Rabbim hayırlarını kabul etsin. Bu eser; yalnız Uludağ Üniversitesine değil tüm Bursa'ya mal olacak, diğer üniversitelere örnek teşkil edecektir. 

"Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." Tevbe Suresi 18. Ayet/10. Cüz

"Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır." Bakara Suresi 114. Ayet/1. Cüz

Sendikamız için ibadet özgürlüğü vazgeçilmez bir değerdir. Bu özgürlüğün gereğini yapmak için gayret eden tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunarız. Eksik gördüğümüz noktaları da dile getirmekten çekinmeyeceğimiz gibi doğru ve yerinde icraatlere desteğimizi ifade ederiz. İçinde bulunduğumuz hafta sebebiyle topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, başta din görevlileri olmak üzere, tüm inananların Camiler Haftasını tebrik ediyorum."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber