İkinci el otomobiller için flaş karar! Herkes satamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el otomobiller ile ilgili hazırladığı tasarıyla devrim gibi bir düzenleme yapacak. İkinci el otomobilleri artık herkes satamayacak.

İkinci el otomobiller için flaş karar! Herkes satamayacak
22 Ağustos 2016 Pazartesi 10:53

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hazırladığı tasarıyla 'ikinci el araçların alım-satımları'nda önemli bir düzenlemeyi hayata geçirecek. İkinci el araç alımı ya da satımı yapabilmek için Bakanlık ya da galericiler tarafından verilecek yetki belgesine sahip şirketler dışında hiç kimse yapamayacak. Bu düzenleme ile ikinci el otomobillerin satımındaki vergi kaybının önüne geçecek.

Bakanlık tarfaından geçtiğimiz hafta duyurulan 'İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı' ile otomotiv sektöründe alınacak Devrim gibi bir kararı içerisinde bulunduruyor. Düzenlemenin en kısa sürede Başbakanlığa gönderilmesi planlanıyor.

Üçten fazla ikinci el araç satılmayacak

Otomobil alım ve satımı ile uğraşmayan vatandaşlar bu taslağa göre bir yılda üçten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el taşıt ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin bir yıl içerinde üçten fazla ikinci el taşıt satabilmeleri için satışını yaptığı araçların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Bu yeni düzenleme ile kayıt dışı faaliyetleri, vergi kaybını ve merdiven altı galerilerinin ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Belgesi olan alım-satım yapabilecek

Tasarı sayesinde artık herkesin kendi işiyle ilgileneceğini söyleyen otomotiv sektörü yetkilileri, "Bir kasa bir masa ile oto galericilik dönemi sona eriyor. Artık vatandaş daha bilindik, güvenilir adresler üzerinden ikinci el araçlarını alıp satabilecek. Özellikle dar sokak arası galericiler ortadan kalkacak. Bu yüzden devrim niteliğinde bir karar bu" diye belirtirken 2. el oto pazarlarında ancak belgesi olanların alım-satım yapabileceğini söylüyor.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık otomotv sektöründeki rakamlarla ilgili şu bilgileri verdi:

3 milyon aracın vergisi kayıp

"İkinci el araç satışlarında çok ciddi anlamda vergi kaybı var. 2015'te noterlerde yaklaşık 5 milyon civarında ikinci el araç alım satımı yapıldı. Bu araçların yaklaşık 1.5-2 milyonunun faturası kesilerek devlete vergisi ödendi. Geri kalan 3 milyonun aracın vergisi kayıp. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bunun önüne geçmek için bir çalışma başlattı." İkinci el piyasasına bu yönetmelikle birlikte düzen gelecek ve herkes bundan sonra ikinci el araç alım satımı yapamayacak. Bakanlık veya galerici odaları tarafından verilecek yetki belgesiyle alım satımlar yapabilecek. Yetki belgesi de vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı, oda kaydı olan ve odalara müracaat edecek kişilere verilecek. Yapılan değerlendirme sonucu Bakanlık tarafından 'ikinci el araç alım satımı yapabilir' diye bir yetki belgesi verilecek. Noterlerde de bu belgelerle satış yapılacak.

Gelişmiş ülkeler incelendi

"Yönetmelik hazırlanırken Almanya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ikinci el araç alım satımlarının nasıl yapıldığını inceledik. Bütün o ülkelerden esinlenerek hazırladığımız ve Türkiye şartlarına uygun bu işin nasıl yapılacağını, sorunlarının ve çözüm yollarının ne olduğunu içeren 21 maddelik yönetmelik taslağını Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunduk. Bakanlık da buna benzer çalışmalar yaptı. Bunlar değerlendirilerek ciddi bir çalışma sonucunda bu düzenleme ortaya çıktı. Bu taslak, eksikliklerin tespit edilmesi ve görüşlerin alınması için diğer illerdeki oda başkanlarına gönderildi. Ay sonuna kadar oda başkanları görüşlerini yazılı olarak Bakanlığa bildirecekler."

İnsanları zarara uğratan meslekten men

"Bu sektörün gerçek sahipleri kendilerine ciddi anlamda bir çeki düzen verecekler. Galeri sitelerinin metrekareleri ve bu işi yapacak kişilere getirilen standartlar belirlenecek. Bu işi yapacaklar yaptığı yanlışlıklardan ciddi anlamda mesul tutulacak. Aracın kilometresini, hasar kaydını nasıl görüyorsak vatandaşa bunu aynen aktaracağız. Yaptığımız yanlış aktarımların sonucunda da vatandaş mağdur olursa da ciddi anlamda ceza-i yaptırım göreceğiz. Yaptığı ticarette insanları zarara uğratanlar meslekten men edilebilecek. Türkiye'de artık herkes sanal ortamda ikinci el aracı kafasına göre alıp satamayacak. İnternette satışa sunabilir ama noterde bu satışı gerçekleştiremeyecek."


Etiketler; #ikinci el oto

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber