Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

2 Mayıs'tan itibaren 'Enerji Kimlik Belgesi' olmayan binalarda alım-satım işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Peki Enerji Kimlik Belgesi nedir ve nasıl alınır? Detaylar haberimizde.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
31 Ocak 2017 Salı 20:08

Türkiye'de 2 Mayıs 2017'den itibaren mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu başlıyor. Enerji tasarrufunu teşvik etmek üzere zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi olmayan konutlarda alım- satım olmayacak. Enerji sınıfını yükseltilen binalardaki evlerin fiyatları artarken, bu binalardaki konutlar daha az vergi ödeyecek. Peki Enerji Kimlik Belgesi nedir ve nasıl alınır? Cevapları tüm detayları haberimizde.

Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'ne göre, söz konusu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak. Enerjikimlikbelgesi.com'un yöneticilerinden Emre Ilıcalı, 2 Mayıs 2017 tarihinden başlayacak zorunluluğun 2011'den önce ruhsat alınmış binalar için de geçerli olduğu uyarısında bulundu. Ilıcalı, yeni binaların en az C sınıfı enerji kimlik belgesini almadığı taktirde yapı kullanma izin belgesi alamadığını açıkladı.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi , "5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu" uyarınca ülkemizde binaların enerji performans hesaplarını ve binaların enerji sınıfını gösteren belgedir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre düzenlenen ve zorunlu tutulan EKB, binanızın su, elektrik, jeotermal, kömür, doğalgaz, fuel-oil gibi doğal kaynakları verimli kullanıp kullanmadığını değerlendiren bina enerji sınıflandırma belgesidir. 

Kısaca açıklamak gerekirse bir binanın enerji verimliliğini,yapının mimari ve mekanik tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak hesaplayarak o yapının enerji sınıfının belirlenmesini sağlar. 01.01.2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alan yeni binalarda , İskan(Yapı Kullanım İzin Belgesi) alınması safhasında ilgili idare ve belediyelerce bu belge istenir. Belgenin kesinlikle bulunması ve ilgili idareye sunulması şarttır.

Yani kısaca içinde insan bulunan,ısıtılıp ve/veya soğutulmak sonucunda enerji tüketen her yapının Enerji Kimlik Belgesi'nin bulunması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda olmayan yapı türleri aşağıda sıralanmıştır. Aşağıda sıralanan binalar dışında ülkemizde tüm binaların Enerji Kimlik Belgesinin olması zorunludur.

* Kullanım ömrü 2 yıldan az olan binalar
* Seralar,ahırlar,ağıllar,tarım faaliyeti yürütülen alanlar
* İmalat yapılan ya da depo olarak kullanılan alanlar,fabrikalar,hangarlar,antrepolar
* Kullanım alanı mimari projeye göre 50 m2'den az olan binalar.

Hangi Özelliklere Göre EKB Veriliyor?

EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı vetüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge. Bu belge ile A'dan G'ye kadar sınıflandırma yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

Enerji kimlik belgesi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş uzman ve kuruluşlar tarafından veriliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Kimler Verebilir? 

Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili olan mühendislik firmaları ve “Yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlık Firması” tarafından düzenlenir. Enerji Kimlik Belgesinin hazırlanması için ;

* Mimari Proje
* Mekanik Proje
* Elektrik Projesi
* Isı yalıtım Raporu gereklidir.

Mimari projenin tüm ölçüleri, kat alanları, ısıtılan ve ısıtılmayan zon alanları, pencere ve kapı ölçüleri, toprağa temas eden duvarların ölçüleri, çatı yükseklikleri, çatı kenar ve mahya uzunlukları vb. gibi tüm ölçüler sisteme girilerek sistemde binanın mimari olarak bir prototipi oluşturulur.

Mekanik projede bulunan ısıtma sistemi türü, ısıtma elemanlarının çeşidi, tasarım sıcaklığı, radyatörün yeri, dağıtım borularının yalıtım durumu, sistemin çalışma şekli, kazan tipi, kazanın yapım yılı vb. özelliklerin tümü mimari olarak oluşturulan proje örneğinde ilgili kısımlara eklenerek sistemin hesaplama yapacağı parametreler girilmiş olur.

Elektrik projesinde bulunan tüm aydınlatma elemanlarının çeşitleri, güçleri, askı boyları vb özellikler sisteme veri olarak eklenir.

Isı yalıtım raporunda özgül ısı kaybı tablosunda yer alan yapının inşasında kullanılan malzemelerin kalınlıkları,ısıl geçirgenlik katsayıları,özgül ısı kaybı hesapları göz önünde bulundurularak bileşenler tanımlanır ve bu bileşenler kullanılarak binanın ısı kayıpları,ısı köprüsü oluşturan noktalardaki durumu hesaplanmış olur.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak için yetkili EVD şirketine başvuru yapılmalıdır. Enerji kimlik belgesi için daire sayısı ve daire büyüklükleri dikkate alınarak bir sözleşme hazırlanır. Sözleşme imzalandıktan sonra binaya ait mimari, mekanik ve elektrik projeleri temin edilir. Binaya ait projeler temin edilemiyor ise bina için roleve çalışması yapılmalıdır.

Projeler üzerinde bulunan veriler kullanılarak belirlenen enerji tüketim sınıfını gösteren enerji kimlik belgesi şirket tarafından düzenlenir, onaylanır ve bina yönetimine teslim edilir. Enerji kimlik belgesinin bir nüshası bina girişine asılmalıdır. Enerji kimlik belgesi talebe göre istenilen sayıda çoğaltılabilir.

Düzenlenen enerji kimlik belgelerinin geçerlilik süresi on (10) yıldır. Süresi dolan enerji kimlik belgeleri yenilenmelidir.

Enerji Kimlik Belgesindeki Değerler Neyi İfade Eder?

Enerji Kimlik Belgenizin alt kısmında bulunan tabloda ;

* Isıtma
* Sıhhi Sıcak Su
* Soğutma
* Havalandırma
* Aydınlatma alanlarında A 'dan G'ye kadar ayrı ayrı 5 adet hesaplama sonucu bulunur.

Proje hazırlanırken girilen veriler ışığında yıllık enerji tüketimleri Nihai,Birincil ve Kullanım Alanı Başına kWh/yıl ve kWh/m2.yıl birimlerinde hesaplanır.Bu değerler doğrultusunda harf değerleri ile not verilmiş olur. Yukarıda sayılan 5 farklı hesaplama sonuçları esas alınarak binanızın toplam enerji kullanımı hesaplanmış ve notlandırılmış olur.* Yeni binalarda bina enerji performans notunun C'den daha aşağı çıkması halinde Yapı Kullanma İzin Belgesi verilmez.Notun iyileştirilmesi için proje değişikliklerine ihtiyaç var demektir.
* C Sınıfı yapılar olması gerekenden %15 - %20 daha fazla enerji tüketen binalardır. Yönetmelik gereği bu oran tolere edilebilir aralıkta kalmaktadır.
* B Sınıfı yapılar olması gerekenden %5- %10 daha fazla enerji tüketen binalardır. Yönetmelik gereği bu oran tolere edilebilir aralıkta kalmaktadır.
* A Sınıfı yapılar ise tasarlandığı hali ile tüketmesi öngörülen enerji kadar enerji tüketen,sarfiyatı en aza indiren,yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yapılardır.
* Enerji Kimlik Belgesi hazırlandığı tarihten itibaren 10 yıl süre ile geçerlidir.
* Enerji Kimlik Belgesi T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans almış ve bu belgeyi hazırlamak için tescil edilmiş firmalar tarafından verilebilir.
* Enerji Kimlik Belgesi 3 nüsha halinde hazırlanır ;
   1- Birinci Nüsha ilgili belediye veya idareye onaylanması için verilir.
   2- İkinci Nüsha bina girişine görünür ve okunabilecek şekilde asılır.
   3- Üçüncü nüsha ise bina sahibine verilir ve belge saklanmalıdır.
* Satış, kiralama gibi işlemlerde belge binanın yeni sahibine teslim edilir.
* Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji tüketimini değiştirecek bir değişiklik yapılması halinde bir yıl içinde yenilenmek zorundadır.
* Enerji Kimlik Belgesi binanın tamamı için hazırlanmalıdır. Ancak istenildiği takdirde , bağımsız bölümler ya da ayrı ayrı katlar için de verilebilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber