CHP'li Balbay: Ders kitapları ne zaman tamamlanacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a 9 soru soran ​CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, 14 yıldır eğitimin yap-boza çevrildiğini vurguladı.

CHP'li Balbay: Ders kitapları ne zaman tamamlanacak?
07 Ekim 2016 Cuma 17:05

​CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay,  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) FETÖ mensupları tarafından hazırlanan  34 ayrı kitabın dağıtımını durdurmasını TBMM'ye taşıdı.

Ders kitapları halen tamamlanmadı

AKP iktidar olduğu süre içerisinde eğitimde çöküş olduğunu ve bundan kimin sorumlu olduğunu MEB Bakanı İsmet Yılmaz'a yönelten Balbay, “2016 – 2017 eğitim öğretim dönemine başlayalı yaklaşık bir ay oldu. Ancak halen ilk, orta ve İmam Hatip Ortaokullarımızda öğrencilerimizin ders kitapları tamamlanmadı. 15 Temmuz sonrası OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar aracılığı ile bu terör örgütüne hizmet ve finansal destek sağlayan bazı kitap, dergi, gazete ve yayınevleri kapatıldı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı da bu terör örgütüne hazırlattığı, bastırdığı ve dağıttırdığı kitapları yasakladı” ifadesinde bulundu.

Eğitim 14 yıldır yap-boza çevrildi

Balbay, FETÖ'nün hazırladığı kitaplarla öğrencilerin ders aldığını ve kitaplardaki içeriklerden öğrencileri olumlu ya da olumsuz nasıl etkilendiklerine dikkat çekerek, “Bakanlık 14 yıldır yap-boza çevirdiği eğitim sisteminin sonunda yıllardır içeriklerine olur verdiği bu kitapları yasaklamıştır. Şimdi bu kitaplarla öğrenim görmüş çocuklarımızın velileri başta olmak üzere kamuoyuna açıklama yapmak zorundadır. Bu kitaplar hangi içerikleri nedeniyle yasaklanmıştır? Çocuklarımız hangi etki altındadır? Bu çocuklarımız bundan sonraki eğitim öğretim dönemlerinde hangi pedagojik yöntemlerle sakıncalı bulduğunuz bilgileri unutacak ve güvenilir hangi bilgilerle donatılacaktır?” diye konuştu.

Neye göre yasak getirildiği açıklanmalı

Temel değerlerimizin ağırlıklı olarak yer verildiği ders kitapların yasakladığını vurgulayan Balbay şu sözlerle devam etti:

“Kuran’ı Kerim’den Hz. Muhammed’in hayatına, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden Temel Dini Bilgiler dersine kadar 34 kitabın yasaklandığını görüyoruz. Bu kitaplarda hangi sakıncalı bilgilerin verildiğini ve yasak gerektirdiğini bakanlık yetkilileri mutlaka açıklamalı. Bunun yanı sıra Fen Bilgilerinden Sosyoloji ’ye, Bilgi İletişimden Coğrafya ’ya pek çok temel konular yer almaktadır.”

Balbay 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında dağıtımı durdurulan ve yasaklanan ders kitaplarını şöyle sıraladı: 

1. Türkçe 6. Sınıf Öğretmen Kılavuz Kitabı (Dörtyol Yayınları)
2. Türkçe 8. Sınıf Ders Kitabı (Dikey Yayınları)
3. Ortaöğretim Hz. Muhammed’in Hayatı 12
4. İmam Hatip Ortaokulu Temel Dini Bilgiler 5
5. Ortaokul Kuran’ı Kerim Dersi 6
6. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5
7. Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Hz. Muhammed’in Hayatı 6
8. İlköğretim Türkçe 6
9. İlköğretim Sosyal Bilgiler 7
10. İlköğretim Türkçe 8
11. İlköğretim Türkçe 2
12. Ortaokul Fen Bilgileri 6
13. İlköğretim Türkçe 5
14. Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Spor Psikolojisi 12
15. Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Spor Psikolojisi 11
16. Anadolu Öğretmen Liseleri Öğretim İlke ve Yöntemleri
17. Ortaöğretim Sosyoloji
18. Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Spor Yönetimi ve Organizasyonu
19. Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Spor ve Beslenme
20. Ortaöğretimde Demokrasi ve İnsan Hakları
21. Ortaöğretim İngilizce 2-3
22. Bilgi ve İletişim Teknolojisi
23. Ortaöğretim Coğrafya 11
24. Ortaöğretim İşletme
25. Ortaöğretim İngilizce 9
26. Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
27. Güzel Sanatlar Lisesi Sanat Tarihi 12
28. Anadolu Öğretmen Lisesi Öğretmenlik Mesleğine Giriş
29. Sosyal Bilimler Lisesi Diksiyon ve Hitabet Öğretmen Kılavuz Kitabı
30. Ortaöğretim Üç Boyutlu Sanat Atölye 10
31. Ortaöğretim İngilizce 1-2
32. Ortaöğretim Coğrafya 12
33. Kuran’ı Kerim 7
34. Sosyal Bilgiler 6

Balbay Bakan İsmet Yılmaz’dan şu 9 sorusuna yanıt istedi:

1. Yukarda belirtilen 34 adet kitabın yasaklanmasını gerektiren içerikleri ayrı ayrı nedir?
2. Bu kitaplar bahse konu okullarda kaç dönem ders olarak verilmiştir?
3. 2016 – 2017 öğrenim dönemine kadar ders olarak almış öğrencilerimizin üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri nelerdir? Bu etkileri hangi pedagojik yöntemlerle gidereceksiniz?
4. Bu kitaplar ülkemizin bütün bölge, il ve ilçelerinde serbest satıcılardan toplatılmış ve kurumsal arşivlerden, kütüphanelerden çıkarılmış mıdır? 
5. Kuran’ı Kerim’den - Hz. Muhammed’in Hayatına, Fen Bilgilerinden – Sosyoloji ’ye, Bilgi İletişimden – Güzel Sanatlara, İşletmeden – İngilizceye kadar ilk, orta ve İmam hatip okullarında çocuklarımıza hangi sakıncalı bilgiler verilmiştir?
6. Bu bilgilerin kitaplarda yer almasına göz yuman bakanlık yetkilileri kimlerdir? Sorumlulara hangi idari ve cezai işlemler yapılmıştır?
7. Ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinde okuma-yazma salonu yada başkaca isimler altında faaliyet yürüten tarikat, cemaat ve derneklerin kullandıkları kitaplar bakımından hükümetinizce bir inceleme/değerlendirme söz konusu mudur? Bulgular nelerdir?
8. Temel değerlerimizin ağırlıklı verildiği derslerde bile bu denli yasak gerektiren konular işlendiğine göre, bu kitapların yerine okutulacak alternatif kitapların hazırlanmasında bakanlık olarak hangi önlemleri aldınız? Hazırlanan kitaplar öğrencilerle ne zaman buluşacaklar?
9. 14 yıllık hükümetleriniz sonucunda Milli Eğitimde her alanda yaşanan çöküşün başlıca sorumlusu kimdir?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber