BTK'dan "Beyaz Hacker" Ordusu- 10 Bin Lira maaş

Siber saldırılara karşı genç bilişimcilerden oluşan bir ordu kurulması için BTK düğmeye bastı. Ekibe giren genç hacker'lara 6-10 bin lira arasında maaş ödenmesi planlanıyor.

BTK'dan "Beyaz Hacker" Ordusu- 10 Bin Lira maaş
26 Aralık 2016 Pazartesi 15:41

Siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak amacıyla Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayan hükümet şimdi de "beyaz hacker" ordusuna dahil edilecek genç bilgisayar dahilerinin peşine düştü. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından test edilerek alınacak bilişimciler, hacker ordusuna dahil olacak. Bu kapsamda BTK başvuruları da almaya başladı. Üniversiteli gençlerden yoğun ilgi görmesi beklenen işe alımlar usom@btk.gov.tr adresine yapılacak. Genç hackerlara 6-10 bin lira arasında maaş ödenmesi öngörülüyor.

1 YILDA 90 MİLYON SALDIRI

Türkiye'nin siber saldırılara karşı dayanıklılığını artırmak ve başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin siber saldırılarını önlemede genç hackerlar da destek verecek. Türkiye, son bir yılda 90 milyon siber saldırıya maruz kalırken, 15 Temmuz öncesinde ve sonrasında siber saldırılar yaklaşık 2.5 kat arttı. Türkiye'deki bilgisayarların yüzde 45'i siber saldırılara maruz kalırken, sistemi ele geçirilmiş bilgisayar oranında Türkiye dünya dördüncüsü.

7/24 ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, en büyük eksiklerinin yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydederek, "Bizim sabah 8, akşam 5 aralığında siber saldırılarla mücadele etmek gibi bir çalışma yöntemimiz yok. O nedenle bizle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar" dedi. Sayan, başvuruların süratle değerlendirmeye alınarak gençlerin istihdam edileceğini kaydetti.

Siber saldırılara karşı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Birimi ile sayıları 528'e ulaşan kamu ve özel sektöre yönelik ekiplerin sayısı her geçen gün artarken nitelikli işgücü ise aynı oranda artırılamıyor. Buradaki açığı kapama sorumluluğunu BTK üstlendi.

SİBER GÜVENLİK DAHA FAZLA ÖNEM KAZANMAYA BAŞLADI

İnternete bağlı cihaz sayısı her geçen gün artığını be artık sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil, akıllı ev aletleri, IP kameralar, arabalar ve daha birçok nesne internete bağlı hale geldiğini anlatarak devam eden Sayan; "Nesnelerin interneti önümüzdeki süreçte, büyük veri ve yapay zeka gibi üzerinde en çok durulacak konuların başında gelmektedir. Nesnelerin İnterneti, hayatı kolaylaştırması, sanayiye yön vermesi, siber tehdit unsuru olması gibi birçok yönden bizim de en çok üzerinde durduğumuz konulardan biridir. Artık her eşya, kendisi için atanmış işlevleri olan bir bilgisayar haline gelmektedir.  Sorun, kendisi için atanmış işlevinin dışında işlev yapması ya da etkileşimlere girmesidir. Geçtiğimiz ekim ayında ABD’de nesnelerin Mirai “botnet”ine dahil edilerek siber saldırı amacıyla kullanıldığını hep beraber gördük ve yaşadık. Bu saldırı interneti tüm dünyada büyük oranda etkiledi ve ekonomik ve sosyal kayıplara neden oldu.  Bu açıdan kameralar, buzdolapları, arabalar, akıllı tv’ler, tıbbi araçlar gibi her biri bilgisayar özelliğine sahip cihazların, saldırıya uğrayarak, saldırgan hale gelme potansiyeli taşıdığını bilmemiz gerekiyor." vurgusunda bulundu.

USOM ÖNEMLİ GÖREVLERİ YERİNE GETİRİYOR

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) kapsamında botnet olarak kullanılabilen internete açık nesnelere yönelik tespitlerin ve çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Sayan, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu olarak USOM vasıtası ile ülkemizin siber güvenlik stratejisini en üst seviyede gündemde tutuyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halen 528 SOME kurulmuş vaziyettedir, bunların daha da artması, yaygınlaşması ve personel niteliğinin iyileştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kurumumuz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren USOM ev sahipliğinde geçtiğimiz ay yaptığımız USOM-SOME 1. İstişare Toplantısında bu konudaki işbirliğini en üst seviyeye çıkarmak, aksayan yönleri tespit etmek ve iyileştirmek için istişarelerde bulunduk. Gündelik hayatımız giderek siber dünya ile iç içe geçiyor ve bu durum siber güvenlik risklerini daha da önemli hale getiriyor. Tüm bu gelişmeler siber güvenlikte bir paradigma değişimini gerektiriyor." şeklinde konuştu.
 
15 TEMMUZ TERÖRİST DARBE GİRİŞİM SONRASI SİBER SALDIRILAR ARTTI

15 Temmuz terörist darbe girişim sonrasında siber saldırılarda da sayı ve büyüklük olarak artış yaşandığını ve nitelik olarak daha sofistike saldırılarla karşılaştıklarını vurgulayan BTK Başkanı Sayan; "Bu saldırıları USOM ve diğer paydaşlarımızla birlikte savuşturduk. 17 Ağustos’ta yayımlanan KHK ve daha sonra Meclisimizden de geçen yasa ile birlikte Ulusal USOM doğrudan BTK Başkanlığına bağlı olarak çalışmaya başladı. USOM’da gerçekleştirilen çalışmaları hızlandırarak ve daha fazla kaynak ayırarak somut önlemleri devreye almaya devam ediyoruz." dedi.

Siber güvenlik çalışmaları gündelik önlemlerle ve operasyonlarla ele alınamayacak kadar dinamik bir alan olduğunu ifade eden Sayan; siber güvenlik faaliyetlerini belirli plan ve programlar dahilinde yürütmek zorunluluğunu belirtirken çalışmaları; kapasite inşası programı (İK ve eğitim), Hızlı tespit – erken müdahale programı (teknolojik önlemler),  Siber tehdit istihbaratı edinimi ve paylaşımı programı (İşbirliği ve iletişim), Kritik altyapıların ve verilerin korunması programı (iletişim altyapısı sürekliliği) olmak üzere 4 ana eksende yürütmeye devam ettirdiklerini belirtti.

Sayan, Kamu Siber Güvenlik Derneğinin TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 4. Siber Güvenlik Platformu’nu başarılı olmasını dilerken Siber Güvenlik konusunda çalışmak isteyen gençlere BTK'ya başvurmaları için çağrıda bulunarak sözlerine son verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birisi - 12 ay önce
bilişim ortamında güvenlik diye bir şey yoktur saldırmak kolaydır ama saldırıyı kırmak en fazla % 60 ihtimaldir eyer sorun ddos saldırılarıysa alın

Şimdi sizlere DDOS saldırılarını nasıl engelleyeceğimizi göstereceğim. Bir çok bilişim artık koruma kuruyor fakat bilmeyenler olduğunu düşünüyorum. %100 çalışıyor bizzat kendi serverimda kullanmaktayım. Lafı fazla uzatmadan anlatıma geçiyorum.

İlk olarak /etc/ dizinine geliyoruz ve rc.conf dosyasını açıyoruz.

PHP- Kodu:
pf_enable="YES"pf_rules="/etc/pf.conf"
pf_flags=""
pflog_enable="YES"
pflog_logfile="/var/log/pflog"
pflog_flags=""
Şimdi güvenlik duvarını yapılandıracağız. /etc/pf.conf dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve aşağıdaki satırları ekliyoruz.

PHP- Kodu:
block in allpass in quick on lo0
pass out quick on lo0
table persist file "/var/db/antiddos(Buraya ben antiddos yazdım. siz ne isterseniz onu yazan. değiştirirseniz antiddos yazan yerleride değiştirin.)"
block quick from
pass in quick on sis0 proto tcp fr
Avatar
adana - 12 ay önce
Şimdi sizlere DDOS saldırılarını nasıl engelleyeceğimizi göstereceğim. Bir çok bilişim artık koruma kuruyor fakat bilmeyenler olduğunu düşünüyorum. %100 çalışıyor bizzat kendi serverimda kullanmaktayım. Lafı fazla uzatmadan anlatıma geçiyorum.

İlk olarak /etc/ dizinine geliyoruz ve rc.conf dosyasını açıyoruz.

PHP- Kodu:
pf_enable="YES"pf_rules="/etc/pf.conf"
pf_flags=""
pflog_enable="YES"
pflog_logfile="/var/log/pflog"
pflog_flags=""
Şimdi güvenlik duvarını yapılandıracağız. /etc/pf.conf dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve aşağıdaki satırları ekliyoruz.

PHP- Kodu:
block in allpass in quick on lo0
pass out quick on lo0
table persist file "/var/db/antiddos(Buraya ben antiddos yazdım. siz ne isterseniz onu yazan. değiştirirseniz antiddos yazan yerleride değiştirin.)"
block quick from
pass in quick on sis0 proto tcp from any to any port 22 keep state
pass in quick on sis0 proto tcp from any to any port 80 keep state
pass in quick on sis0 proto tcp from any to any p
Avatar
fg - 11 ay önce
Smdi aklniz basniza gldi kmse yrdm etmck size bn kolumu i kprtmam
Avatar
kayra - 1 ay önce
bir tek siz akıllısınız o kodlamaları kıracak hacker ler mevcut önemli olan da bu zaten. ABD Rusya akıllı onlarda ordular var bunlara karşı koymak istihbarat almak saldırı yapmak için biz kurmayalım bu kod yeterli sizin aklınıza hayran kaldım bravo. bir gün ddos atack dan serveriniz sitenize iyi bir saldırı geldiğinde o basit kodlar sizi koruyacak mı bakalım

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber