Bekir Bozdağ "Abd Gülen’i Vermezse Türkiye'yi Bir Teröriste Feda Eder"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ'ye yönelik operasyonlar ile ilgili merak edilenlere yanıt verdi. Bozdağ, terörist Fettullha Gülen'in Türkiye'ye iadesi ile ilgili sorulan soruya da yanıt verdi. İşkence iddialarını değerlendiren Bozdağ, "Uluslararası kuruluşların işkence iddiaları subjektif. En son Uluslararası Af Örgütü bir şeyler açıkladı. Kendi saygınlığına da zarar getirdi" dedi

Bekir Bozdağ "Abd Gülen’i Vermezse Türkiye'yi Bir Teröriste Feda Eder"
09 Ağustos 2016 Salı 16:58

Adalet Bakanı Bozdağ, AA Editör Masası'nda sorularına yanıt verdi. Fettullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operaasyonları değerlendiren ve FETÖ'nün iadesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bekir Bozdağ, darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan kişilere işkence yapılıyor iddialarını yalanladı. Bozdağ, bu iddiaların uluslararası kuruluşlar tarafından yapıldığını ve Türkiye'nin işkenceye karşı sıfır tolerans gösteren bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Terörist Fettullah Gülen'in iade edilmesi süreci ile ilgili sorulan soruya da cevap verdi.

Fettullah Gülen'in iadesi için ABD'ye 4 dosya gönderildiğini aktaran Bozdağ, "Biz Fetullah Gülen'in iadesi için 4 dosyayı ABD'ye gönderdik. Gülen'in geçici yakalanması ve tutuklanmasını talep ettik. Darbe teşebbüsünü de göndereceğimizi bildirdik. ABD'liler bize tutuklamanın neden acil olduğunu sordular. Biz bunu da ABD'ye gönderdik. Daha sonra şahsıma hitaben bir mektup geldi. ABD'li uzmanların Türkiye'de inceleme yapabileceği, bizim de ABD'de görüşme yapabileceğimize dair bir mektup vardı. Biz de cevap gönderdik. 'Önemsiyoruz, önce sizden bir heyet gelsin, daha sonra Türkiye'den bir heyet ABD'ye gitsin ve değerlendirmeler yapılsın' dedik. Henüz buna olumlu veya olumsuz cevap vermediler. ABD'li yetkililerin yaptığı açıklamalara bakarsak, Gülen'in iadesini görüştüklerini, önemsedikleri ortaya çıkıyor." dedi.

ABD yetkili makamları bizden giden yazıları aldıktan sonra yakalama ve tutuklama talebimizin neden acil olduğuna dair sorular sordular. Biz aciliyetin neden olduğunu ifade eden cevaplarımızı da ABD yetkililerine gönderdik.

Bunun ardından Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'li uzmanların Türkiye'ye gelip, bu konuda inceleme yapacağı gibi Türkiye'den bir uzman heyetin ABD'ye giderek mutahaplarıyla görüşmesinin önemlidir.

Bunun üzerine biz de kendilerine bir cevap gönderdik. Dedik ki; 'Bu teklifi önemsiyoruz. Öyleyse sizden bir uzman heyet öncelikle Türkiye'ye gelsin, muhataplarıyla görüşsünler, daha sonra Türkiye'den bir uzman heyet ABD'ye gelsin, orada da yine değerlendirme ve görüşmeler yapılsın'. Bilahare de Dışişleri Bakanımızla birlikte bizzat geleceğimi de mektupta ifade ettim. Bu mektubu da hem elektronik hem de diğer usulden yetkili makamlara gönderdik. Henüz buna olumlu veya olumsuz cevap vermediler. Ancak ABD yetkililerinin bugüne kadar yaptığı açıklamalara baktığımızda şu mesaj çıkıyor; Fetullah Gülen'in iadesi konusunu tartıştıkları, görüştükleri bu konudaki talepleri önemsedikleri çıkıyor. Zira bugüne kadar bir iade talebi hakkında ABD makamları bu kadar bir değerlendirme şimdiye kadar yapmadılar. Biz tabii bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Türkiye'deki 15 Temmuz başarısız silahlı darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen'in emir komutası altında TSK içerisinde yuvalanmış FETÖ'cü teröristler tarafından ve onlara eklemlenen diğer bazı gruplarca gerçekleştirildiği konusunda ne Türkiye'de ne ABD'de ne de başka bir ülkede tereddüt yok. Bu darbenin Fetullah Gülen'in emir komutası altında gerçekleştirildiğini ve ona bağlı asker içindeki FETÖ'cüler tarafından başlatıldığını ve icra edildiğini bütün dünyanın istihbarat örgütleri biliyor.

ABD istihbarat örgütü bunu gayet iyi bildiği gibi ABD yönetimi de gerçekleşen ve başarısız olan bu darbe teşebbüsünün, arkasında değil tam içinde ve bizzat Fetullah Gülen'in yönetiminde gerçekleştiğini bildiğine ben adım gibi eminim. Avrupa ülkeleri de biliyor, herkes biliyor, öyleyse bu kadar açık ve net olan bir konuda herkesin net olmasını bizim beklemek hakkımızdır. Empati yapmayı biz hep öneriyoruz, ABD yetkililerine de biz öneriyoruz.

Düşünün, Sayın Obama'ya suikast girişiminde bulunulmuş olsa, eşi ve çocuklarıyla tatilde bulunduğu bir yerde üç helikopterle onlarca asker gelip infaz için teşebbüste bulunsa, Beyaz Saray, Kongre Binası, Pentagon bombalanmış olsa, Genelkurmay Başkanı rehin alınmış olsa, F-16 jetleriyle insanlara bomba atılmış olsa, askeri helikopterlerle insanlar taranmış olsa... 240 ABD vatandaşı ölse, 2 bin 180 Amerikan vatandaşı da yaralanmış olsa bu eylemi gerçekleştiren teröristlerin bağlı olduğu baş terörist de Türkiye'de olsa ve bu eylemi de onun talimatları doğrultusunda bizzat ABD'de gerçekleştirmiş olsalar, Türkiye 'Biz bir düşünelim bakalım, elinizde ne tür deliller var, onlara bir bakalım, şuna bakalım' diye birtakım değerlendirmeler yapsa ABD halkı, ABD yönetimi bundan memnun olur mu olmaz mı?"

Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Türkiye'de bu darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen tarafından gerçekleştirildiğini herkes gibi ABD yönetimi de biliyor. Bunun, hukuksal açıdan iade prosedürünün işlemesi rutin bir iş, olacak. Ama biz bu meseleyi sadece dosyadaki deliller açısından değerlendirirsek, o zaman iadenin anlamı da ortadan kalkar. ABD iade etse de etmese de bu siyasi bir karar olacaktır.

ABD, Gülen'i iade iade etmek istemezse, bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olacaktır

Bekir Bozdağ: "ABD yönetimi iade ederse bu siyasi karardır. Ama iade etmek istemezse de pek çok bahane bulabilir. O bahaneler onun kararının hukukiliğini göstermez. İade etmeme kararı da siyasi karardır. Türkiye'de bu kadar insanın ölümüne, bu kadar insanın yaralanmasına, Türk ordusunun, Türk demokrasisinin böylesine büyük bir itibar kaybına yol açan büyük bir tehlike ve tehdidin içerisine ülkemizi sokan bu kişiyi himaye etmeyip, Türkiye'ye iade etmesini beklemek bizim hakkımızdır. ABD'nin de bunun Türkiye ile olan ilişkileri nedeniyle vermesi doğal olandır, doğru olandır. Ama eğer vermezse o zaman ABD bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olacaktır. Biz diyoruz ki Türkiye ve Türk halkının dostluğu mu ABD için önemli yoksa Fetullah Gülen'in dostluğu mu ABD için önemli? Bu kararda bunu da göreceğiz. Artık Fetullah Gülen ABD içinde başka bir ülke içinde kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. Bundan sonra Türkiye'de Fetullah Gülen üzerinden Türkiye'nin içine ve dışına doğru bir operasyon yapma ihtimali yok. Çünkü millet FETÖ'cü olan herkesle arasına mesafe koymuştur. Toplum artık bu canavarlaşmış terör örgütüne karşı bütün imkan ve kabiliyetleriyle teyakkuz haline geçmiştir. Herkes kapılarını kapatmıştır. Başka ülkeler için de öyle." dedi.

FETÖ'ye yönelik operasyonlar kapsamında gözlatı ve tutuklamalar ile ilgili konuşan Bekir Bozdağ, "Gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili rakamlar değişiyor. Şu an tutuklama rakamları 16 bin, gözaltılar da 6 bin civarında. 7 bin 668 civarın adli kontrol kararı verilen kişi var. Bunlar değişiyor. Yeni gözaltı ve tutuklamalar olabiliyor. Uluslararası kuruluşların işkence iddiaları subjektif. En son Uluslararası Af Örgütü bir şeyler açıkladı. Kendi saygınlığına da zarar getirdi. Darbe teşebbüsü sırasında yakalananların çatışma sonucu zorla teslim alınmıştır." açıklamasında bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Maalesef bu tutumla her geçen gün ABD ye olan kızgınlığımız her geçen artıyor

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber