Bakan Soylu'dan asgari ücret ve emekli promosyonu açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücret, emekliye promosyon, SGK, GSS gibi milyonlarca insanı ilgili konularda açıklama yaptı. Gazilerin nasıl belirleneceği ile ilgili konuya ise Soylu, "Valiliklerde oluşturulan nakdi tazminat komisyonları belirleyecek." diye açıklama yaptı.

Bakan Soylu'dan asgari ücret ve emekli promosyonu açıklaması
26 Ağustos 2016 Cuma 09:08

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşların bazı kanser ilaçları ile ilgili maduriyetin yaşandığını bunun içinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan çalışmalar doğrultusunda kolaylaştırılacağını dile getirdi. Geri ödeme listesinde yer almayan bazı ilaçlar içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat doğrultusunda özel bütçe oluşturularak ödeme yapılması sağlanacak. 

Düzenlemenin Eylül sonunda başlayacağına değinen Soylu, darbe girişimindeki gazilerin belirlenmesi ve asgari ücretlerle ilgilide konulara açıklık getirdi. 

Bakan Soylu'nun asgari ücret, emekliye promosyon, SGK, GSS gibi milyonlarca insanı ilgili konularda yaptığı açıklama:

-Nadir hastalıklar ile bazı kanser ilaçlarının temini konusunda yürüttüğünüz yeni çalışma hakkında bilgi verir misiniz

Bazı ilaçlara erişimde yaşanan mağduriyeti gidermek için birtakım düzenlemeler getiriyoruz.

Özellikle kanser ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim komisyonlarından geçmiş, ancak henüz ülkemizde ruhsatlandırılamadığı için SGK tarafından geri ödeme listelerine alınamayan ilaçlar bulunuyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatı oldu. Bu kapsamda, kanser ilaçları başta olmak üzere, birtakım nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan bu tür ilaçlar, SGK tarafından, özel bütçe yöntemiyle hemen karşılanacak.

Böylelikle, mevzuat ve bürokratik engeller sebebiyle, erişimi uzun zaman alan ilaçlara vatandaşlarımızın ulaşımı kolaylaşacak ve hastalarımızın en iyi tedaviye en hızlı şekilde ulaşması sağlanacak.

Düzenleme Eylül sonunda başlayacak

SGK bünyesindeki bu düzenleme, eylül ayı sonunda başlayacak. Uygulamandan hem vatandaşımız, hem de SGK kazançlı çıkacak. Daha önce 5-6 ayda getirilen ilaçlar, daha kısa sürede temin edilecek.

Zaman baskısı nedeniyle yüksek fiyata ilaç almak zorunda kalan kurum, daha uygun fiyata alım yapabilecek. Hepatit C’den kaynaklı sirozu sıfırlayacak yeni bir yöntemi de arkadaşlarımız geliştirdi.

35 bin civarında hastaya yüzde 98 oranında tedavi ortaya koyabilecek ilaçlarla ilgili iyi bir pazarlık yaparak fiyatı düşürdüler. Böylece bir taraftan hastalığın maliyetini azaltacağız, bir taraftan vatandaşlarımız sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edecekler.

Gazileri nakdi tazminat komisyonları​ belirleyecek

-15 Temmuz darbe girişiminde yaralananlara gazi maaşı bağlanırken, gaziliği hak eden kişiler nasıl belirlenecek?

241 şehidimiz var.

Darbe gecesi hastaneye intikal eden 2 bin 194 kişi söz konusu. Gazilere sağlanan haklardan kimlerin yararlanacağını, valiliklerde oluşturulan nakdi tazminat komisyonları belirleyecek.

Oradan bize, yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bilgiler gelmeye başladı. Kriter şu, o gün 15 Temmuz’da orada olacak ve olaylardan etkilenecek; bu konuda o güne ait, hastaneye girdiği çıktığı raporla tespit edilecek. İlgili valilikler kendi hazırlıklarını yapıyor.

‘Asgari ücret yıl sonunda bin 230 liraya düşecek'

-Asgari ücretin vergi diliminden etkilenmemesi için Maliye Bakanlığı ile çalışmalarınız hangi aşamada?

Asgari ücreti tespit ederken, konuyu ağustos ayında masaya yatıracağımızı söylemiştik. Maliye Bakanı ile görüştük. Bugünlerde yeniden oturup ne yapılabilir, ne ortaya konulabilir, konuşacağız. Biliyorsunuz, net asgari ücret bin 300.99 lira. Önlem alınmazsa ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar bin 230 liraya düşecek.

-Nasıl bir düzenleme yapılacak?

Bundan sonra tüm vergi dilimleriyle ilgili bir karar alacak değiliz. Yapacağımız görüşmelerle bin 300 liranın altına düşürmeme kabiliyetimiz var mı, bakacağız.

Devlet Kıdem Tazminatı için elini taşın altına sokmalı

-Kıdem tazminatı ne zaman gündeme gelecek?

Önümüzdeki günlerde. Türkiye’ye kıdem tazminatı lazım. Çalışanların yüzde 86’sı kıdem tazminatı alamıyor. Mahkemeye başvuranların oranı yüzde 30’un altında. Davalar dört yıl sürüyor.

Bu konuda işverenler üzerinde iyi araştırmalar yaptık. Yüzde 70’in üzerindeki kısmı değiştirilmesini istiyor. Devlet elini taşın altına sokarsa kıdem tazminatı meselesi daha kolay çözülür. Çalışma bakanlığı olarak önerimiz bu yönde.

‘Suriyelilere çalışma izni: İstediğimiz ölçüde değil'

Suriyelilere çalışma iznini işverenler çok istedi. Ciddi cezalarla karşı karşıya kalıyorlardı. 4 aylık uygulama döneminde başvuru sayısı 12 binde kaldı. İstediğimiz ölçüde değil.

'GSS gelir testi kolaylaşacak'

-Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) gelir testi konusunda değişiklik çalışması yürütülüyor. Nasıl bir düzenleme yapılacak?

Gelir testini kolaylaştıracağız. 2017 yılı projeksiyonu çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine alacağız. Özellikle G1 dediğimiz gruptakilerle yeşil kartlılar ağırlıklı olmak üzere her birinin gelir testini gerçekleştireceğiz.

SGK’ya geçtikten sonra bunu resen yapacağız. Bizim derdimiz esas itibarıyla sosyal yardımla istihdam arasında bağ kurabilmek. Önerilen iş teklifini 3 defa kabul etmeyenlerin sosyal yardımlarında kesintiye gidilen bir düzenleme yaptık. Bunu yaygınlaştırdığımızda daha rasyonel hale getireceğiz.

Çalışma gücü olup da sosyal koruma kapsamında yer alan kişiyi istihdam eden işverene katkı sağlayacak yapıyı ortaya koyacağız. Ancak, 3 kere iş teklif edilmesine rağmen kabul etmediyse o kişi sosyal koruma kapsamından çıkarılacak. Ömür boyu yeşil kart olmayacak.

GSS prim borçlarından dolayı 5.9 milyon kişiden 10.3 milyar lira alacağımız var. Vatandaşlarımızdan ricamız herkesin gelir testi yaptırması. Belediyelere prim borçlarını 144 ayda (12 yıl) ödeme imkânı sağladık.

Daha önce böyle bir yapılandırma olmamıştır. Bir Yenikapı da biz açtık. Kimse ıskalamasın. 3 milyon 150 bin Bağ- Kur’lu ve SGK’lı işvereni borçlarını yapılandırmaya davet ediyoruz.

‘Emeklilere promosyonunda herşey belli’

Emeklilere promosyon konusunda çalışmamızı tamamladık. Tam gündeme getireceğimiz zaman hükümet değişti. Tüm bankalarla ve PTT dahil tüm kurumlarla görüştük. Üç aşağı beş yukarı her şey belli.

Hedefimiz iki bayram arasında bu işi bitirmekti ama beceremedik. Hazırlıklarımız tamam, fırsatını bulduğumuz ilk anda hükümetimize çalışmamızı sunacağız. Bankaların asgari olarak kabul ettikleri var, bizim istediğimiz var. Buna ait çok güzel bir formülümüz var.

Bunu hükümetimize arz ettikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.

Kaynak: Habertürk
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Şu emekli promosyonu hakkındaki kararınızı verin

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber