Arefe Günü nasıl dua edilir? Arefe günü okunacak dualar

Müslümanlar Arefe gününü nasıl geçirmeli. Ramazan Bayramı Arefe Günü hangi dualar okunmalı, müslümanlar are gününde nereleri ziyaret etmeli ve nasıl ibadet etmeli. Nihat Hatipoğlu, Cübbeli Ahmet Hoca, Arefe günü ile ilgili detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Arefe Günü nasıl dua edilir? Arefe günü okunacak dualar
04 Temmuz 2016 Pazartesi 09:41

Ramazan Bayramının habercisi olan Arefe günü bugün idrak edilecek. Milyonlarca müslüman Ramazanın son orucunu bugün tutarak, Ramazan bayramının gelmesini bekliyor. Peki Arefe günü nasıl ibadet edilmelidir. Nihat Hatipoğlu ve Cübbeli Ahmet Hoca'nın Ramazan Arefe günü ile ilgili ne diyor? Arefe günü duaları ve ibadetleri ile ilgili detaylar haberimizde. 


Arefe Günü nasıl dua edilir?

Arefe gecesinde Resûl-i Ekrem Efendimiz arefe gecesinde şu duâyı okuyana Cenâb-ı Hak istediğini vereceğini beyân buyurmuştur.

"Sübhânellezi fi’s-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi’n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fi’l-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi’l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa’s-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa’l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.”İmam-ı Tirmizi, Resûl-i Ekrem Efendimiz’in, “ Duânın hayırlısı arife günü yapılan duâdır," buyurarak Peygamberlerin arife günü duâsını şöyle okuduğunu haber verir.

"Lâ ilâhe illâllahü hüve lehü’l-hamdü ve hüve alâ küli şey’in kadir."

Buhâri’de geçen bir hadisten öğrendiğimize göre arife günü şu duayı okuyan, şeytanın tasallutundan kurtulur, kendini muhafaza altına almış olur.

"Allahümme’c’al fi kalbi nûran ve fi basari nûran. Allahümme’şrah li sadri ve yessir li emri…" - Allah’ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nûrlu kıl. Allah’ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver.

Arefe Günü müslümanlar verilen şu 4 zikri çekebilirler.


1. İhlâs Suresi
 
2. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.
 
3. Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.
 
4. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey’in kadîr.
 
Ayrıca Tevriye, arefe gününden bir önceki güne denir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle, buyurmuştur:
 
"Tevriye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer."

Arefe Günü Nasıl İbadet edilir?

Arefe günü yapılacak ibadetler için, Resulullah (s.a.v) arefe günüibadetletleri ile ilgili şöyle buyuruyor: “Günlerin en faziletlisi arefe günü' dür. Faziletçe cumaya benzer. Arefe günü cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan daha faziletlidir (Hac da iken). Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de, Lailahe illallahu vahdehü la şerike lehu. (Allah birdir, O’ndan başka ilah yoktur. O`nun ortağı da yoktur.) sözüdür.” (Muvatta,Hacc 246)Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor,

“Arefe gününe hürmet edin! Arefe Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.”

Arefe Günü oruç tutana, Adem aleyhisselamdan Sura üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.””Arefe günü tutulan oruç, bin gün tutulan nafile oruca bedeldir.”Resulullah (s.a.v) arefe akşamı ümmetinin affedilmesi için Allah’a dua etti. Duasına Yüce Allah (c.c.) “Muhakkak ki ben zalimden başkasına mağfiret ettim. Zalimden mazlumun hakkını alırım” diye buyurdu. Resulu Ekrem “

Cübbeli Ahmet Hoca Arefe Günü Faziletleri
Nihat Hatipoğlu Arefe Günü Faziletleri

  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber