Ali Yalçın: Sözleşmeli istihdam alanlarına sızıldı

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,  657 sayılı devlet memurları düzenlemesinde değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı.

Ali Yalçın: Sözleşmeli istihdam alanlarına sızıldı
07 Kasım 2016 Pazartesi 12:52

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yeni Şafak Gazetesi'ne önemli değerlendirmelerde bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun değindiği 657 sayılı devlet memurları düzenlemesinde değişikliğin yapılması gerekli mi sorusuna 'evet' diye cevap veren Yalçın, iş güvencesi için "İş güvencesini tartışmayız, tartışmaya açtırmayız" diye konuştu.

Ali Yalçın'ın Yeni Şafak'taki haberindeki açıklamaları:

İş güvencesini temelinden şekillendirmeliyiz

“Hangi bölümlerinde ve hükümlerinde değişiklik yapılmalı? Biz diyoruz ki; gelin kariyer ve liyakati gerçekten sisteme oturtalım. Sadakat ve güven ilişkisini, iş güvencesi temelinde yeniden şekillendirelim. Ek gösterge adaletsizliğini, kadro ve derece sistemini, ücret-emek ilişkisini insan onuru odağında, emeğin hakkını vermek amacıyla yeniden şekillendirelim. Kamu görevlilerinin sosyal güvenlik haklarını, sosyal yardımlarını büyüyen Türkiye, gelişen Türkiye, vizyon yükselten Türkiye gerçeği üzerinden yeniden düzenleyelim”

657 sayılı Kanunun değişikliğe ihtiyacı var

“1965'den bugüne yürürlükte olan 657 sayılı Kanunun değişikliğe ihtiyacı yok demek “kafamızı kuma gömmek” olur. Elbette, değişiklik ihtiyaçları var. Ancak, bu değişikliklerin saiki, gerekçesi, yönü, yöntemi ve hedefi noktasında uzlaşma ve ortaklaşma gerekiyor reform ifadesini bu noktada riskli görüyoruz. Bizce, reforma değil restorasyona ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu. 657'de değişiklik ihtiyacına ilişkin bir kesimin yoğun bir gayretle “iş güvencesi” kavramına/hakkına odaklandığını işaret eden Yalçın, “İş güvencesinin kaldırılması ya da esnetilmesi formatlı bir değişiklik, reform konsepti oluşturulmak isteniyor. Bu noktada, kararımız da kararlılığımız da net. İş güvencesini kırmızı çizgimiz olarak görüyoruz. İş güvencesini tartışmayız, tartışmaya açtırmayız noktasındaki kararlılığımızda ve tutumumuz da bir değişiklik yok ve olmayacak”

FETÖ kamudan tamamen temizlenmeli

“Elde edilen her bilgi ve belge yeni bilgilere, yeni fiillere, geçmişte işlenmiş suçlara kapı aralıyor. Bu noktada, FETÖ unsurlarının, militan ve sempatizanlarının kamudan tasfiyesi, kamu hizmeti alanından tahliyesi iki açıdan önemli. Birincisi 15 Temmuz'da yaşadığımızı tekrar yaşamamak, ikincisi ise 15 Temmuz'un asli faili olan FETÖ'nün varlığını sona erdirmek noktasındaki manpülasyonlara engel olmak.”

Müezzinoğlu ile aynı düşüncedeyiz

“Memur-Sen olarak; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Müezzinoğlu gibi başta 657 olmak üzere kamu personel mevzuatında değişiklik gerektiği düşüncesindeyiz. Ancak, bu değişikliğin kamu görevlilerinin haklarını eksiltmeye, beklentilerini göz ardı etmeye, teklif ve taleplerini es geçmeye dönük olmaması ön şartıyla bu düşüncedeyiz.”

Sözleşmeli istihdam alanlarına sızıldı​

İş güvencesini, milletin ve devletin bekası noktasındaki garantör değerlerden biri olarak gördüklerini anlatan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu durumu 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve öncesindeki süreçte bizzat yaşadıklarını ifade etti. FETÖ'nün yapılandığı, sızmadan öte işgal ve ihata düzeyinde ele geçirdiği kurumların büyük bölümünde, iş güvencesinin esnek ya da hiç olmadığına dikkati çeken Yalçın, şöyle TSK ve yargıda meslekten çıkarma ve ihraç kararlarına karşı yargı yolu kapalıydı. TÜBİTAK, KOSGEB, BTK gibi kurumlarda iş güvencesi içermeyen sözleşmeli istihdam modeli uygulanıyor. Emniyet'te personel ve amir sınıfı arasındaki ilişki, personelin her an görevden, meslekten, memuriyetten uzaklaştırılmasını, çıkarılmasını kolaylaştıracak bir içerikle düzenlenmiş. Aynı şekilde bölge ve il kalkınma ajanslarında da, karar vericiler istihdam edilenlerin işine bir anda son verme yetkisine sahip. Bu kurumlarda, iş güvencesinin hiç olmayışı ya da esnek oluşu nedeniyle, FETÖ'nün “Kumpas kur, tehdit et, boyun eğmezse boynunu vur” taktiği için oldukça elverişli bir zemin ve mevzuat hakim” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber