Ali Yalçın: 'Halep'i Açlıktan İnsanlığı Utançtan Kurtar' yardım projesi başlatıldı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Halep'teki insanlara yardım yapabilmek için ​"Halep'i Açlıktan İnsanlığı Utançtan Kurtar" Yardım Kampanyasını başlattıkları açıkladı. Ayrıca Halep'te yaşanılan katliama tepki olarak Memur-Sen üyeleri Ümran bebeğin resmiyle yürüyüş gerçekleştirecek.

Ali Yalçın: 'Halep'i Açlıktan İnsanlığı Utançtan Kurtar' yardım projesi başlatıldı
09 Aralık 2016 Cuma 15:19

​"Halep'i Açlıktan İnsanlığı Utançtan Kurtar" Yardım Kampanyası için düzenlenen basın toplantısına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, İHH Ankara Şube Başkanı Mustafa Sinan'ın yanı sıra Memur-Sen'in genel başkan yardımcılarıyla Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarıda katıldı.

Basın toplantısında Halep'e yapılacak olan yardım kampanyası için 81 ilden 81 Tır gönderileceğini açıklayan Ali Yalçın, Faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek. Yarın 11.00'da İstanbul'da Tünel'den Galatasaray Lisesi'ne kadar enkazın altından çıkarılmış bir canın, Ümran bebeğin insanlığımızı sorgulatan fotoğraflarıyla yürüyeceğiz. Amacımız Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtarmaktır” diye konuştu.

Kampanyanın 5 aşaması hakkında bilgi veren Yalçın ,"İlk aşamada Halep’e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek. Amacımız Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtarmaktır” dedi.

Yarın İstanbul Tünelden Galatasaray Lisesine kadar olan yürüyüşte Ümran bebeğin fotoğrafları ile yapılacağını söyleyen Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır

“Evet! Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından ‘bir film izliyormuş gibi’ seyrediyor. Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır”

“İnsanlık duyarsız, insanlık kayıtsız”

“En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Irak’ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez? Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor? Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmeli ki bir gün, insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır.”

Trump'ın twiti Halep katliamından daha fazla gündemde

“İnsani yardımın gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletler’de veto edildiği bir dünya daha ne söylenebilir ki? Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet… Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi… Evet… Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır.” 

Bunu hepimiz biliyoruz

“Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta… Bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. ‘Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız’ haykırışıyla, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz”

İlk adım ‘Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar’ kampanyası

“Dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar olduğuna biliyoruz. Biz vicdanlara seslenerek, insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz. Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğunu inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X’leri, Gandileri harekete geçirerek Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu başaracağız. Bunun ilk adımı olarak da ‘Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar’ temalı kampanyamızı başlattık”

Yürüyüş yarın 11.00'da başlayacak

“Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda. Bir taraftan bombalar yağıyor, bir tarafta açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bizler, Memur-Sen Kızılay, İHH, Cansuyu Derneği ve Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep’e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek. Ayrıca Memur-Sen olarak, Cumartesi günü 11.00'da İstanbul'da Tünel'den Galatasaray Lisesi’ne kadar Halep için yürüyeceğiz”

Türk Kızılayı Genel Müdürü Güllüoğlu, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Cengiz, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Köylü, İHH Ankara Şube Başkanı Sinan basın toplantısındaki konuşmalarında Memur-Sen'in göstermiş olduğu çabaları nedeniyle teşekkürlerini sundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber