TÜİK, gelir ve yaşam koşullarını açıkladı! En yüksek gelir Ankara'da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre gelirde artış yaşanırken geliri en yüksek il Ankara oldu.

TÜİK, gelir ve yaşam koşullarını açıkladı! En yüksek gelir Ankara'da
27 Eylül 2016 Salı 13:35

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 2015'te yüzde 13,5 artışla 16 bin 515 liraya yükseldi.

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey Bölgelerinde ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en yüksek olan bölge 22 bin 516 lirayla Ankara olurken, Ankara'yı 22 bin 67 lirayla İstanbul ve 19 bin 689 lirayla İzmir takip etti. Geliri en düşük olan bölgeler ise 8 bin 89 lirayla Şanlıurfa, Diyarbakır, 8 bin 184 lirayla Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve 8 bin 773 lirayla Van, Muş, Bitlis, Hakkari olarak sıralandı.

Gelir eşitsizliği sonuçları

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütü olarak kulanılan 0 ve 1 arasında bir değere sahip olan gini katsayısı ne kadar sıfıra yaklaşırsa o kadar gelir dağılımı eşit dağılmış anlamına gelir. Eğer 1'e yaklaşırsa gelir eşitsizliği artıyor demektir. TÜİK'in araştırmasına göre gini katsayısının düşük olduğu yani gelir dağılımının en eşit dağılan bölgeleri 0,308 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, 0,310 ile Kastamonu Çankırı, Sinop ve 0,315 ile Zonguldak, Karabük, Bartın olarak belirlendi. Türkiye’de 2015 itibarıyla gini katsayısı ise 0,397.

Gini katsayısının en yüksek olduğu bölgeler ise 0,420 ile Şanlıurfa, Diyarbakır, 0,400 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve 0,397 ile İstanbul oldu.

Göreli yoksulluk oranı sonuçları

Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan (ortanca) gelirin yüzde 50’si temelinde hesaplanan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler yüzde 14,1 ile Antalya, Isparta, Burdur, yüzde 13,9 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, yüzde 12,8 ile de İzmir olurken en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 5,3 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari, yüzde 7,3 ile Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, yüzde 8,6 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Zonguldak, Karabük, Bartın bölgeleri oldu.

Medyan gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak hesaplanan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler ise yüzde 23,7 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, yüzde 22,1 ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve yüzde 20,3 ile Antalya, Isparta, Burdur şeklinde belirlenirken en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 10,3 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari, yüzde 12 ile Zonguldak, Karabük, Bartın ve yüzde 13,1 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir olarak sıralandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 11 ay önce
Memurlar çok mu kazanıyor? Acaba...

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber