Milyonları ilgilendiren Torba Kanun Tasarısı yürürlüğe girdi

6704 sayılı 'zorunlu trafik sigortası' ve 'genel sağlık sigortası' gibi düzenlemeleri kapsayan 'Torba Kanun Tasarısı' yürürlüğe girdi.

Milyonları ilgilendiren Torba Kanun Tasarısı yürürlüğe girdi
26 Nisan 2016 Salı 12:01

6704 sayılı 'zorunlu trafik sigortası' ve 'genel sağlık sigortası' gibi düzenlemeleri de kapsayan 'Torba Kanun Tasarısı' 26 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme, genel sağlık sigortası, 15 bin polis alınması, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul ile ilgili konuları içeriyor.

Bu düzenlemeyle, genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. 

MUHTAÇLIK HESAPLAMASI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, yaşlı aylığının bağlanmasına ilişkin yapılan muhtaçlık hesaplanmasında, hane içindeki kişi başına düşen milli gelir tutarı yerine, aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarının hesaplanması suretiyle muhtaç olup olmadığına karar verilecek. 

Yaşlı aylığından yüzde 70 ve üzeri engelli aylığına geçişlere ilişkin yapılan muhtaçlık hesaplamasında, tüm engelli aylıklarında geçerli olan hane içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı dikkate alınacak. 

Trafik Sigortasında Düzenleme

Zorunlu trafik sigortasında, hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri kapsam dışı kalacak. 

İşverene Sigorta Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden iş verenlere sigorta primi desteği verilecek. 

Terör Mağdurlarına İstihdam

Terör mağdurlarının eş ve çocuğunun bulunmadığı durumlarda kardeş, anne ve baba da istihdam hakkından yararlanabilecek. 

Turizm Sektörü

Kamu arazisi tahsis edilen turizm işletmelerinin 2016 yılı için ödemesi gereken kira ve tahsis gibi borçları bir yıl ertelenecek. 

İzin Süreleri

İşçiler izin sürelerini, bir bölümü 10 günden az olmamak ve tarafların anlaşması kaydıyla, üçten daha fazla bölebilecek. 

GSS Borçları Siliniyor

Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. 

İnşaatlara Durdurma 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya uygulamayı yürütmesi halinde TOKİ veya idare, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini iki yıl süreyle geçici olarak durdurabilecek. 

Sur'un Yeniden İnşaası 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşasının yasal altyapısı oluşturulacak. 

Geçici Su ve Doğalgaz İzni

Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüm ve yenileme uygulamalarına muvafakat verilmesi şartıyla geçici elektrik, su, kanalizasyon ve doğalgaz bağlantısı yapılabilecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber