Memurluğa geçişte 5 yıllık nakil yasağı kararı

Sözleşmeli personellerin 5 yıllık nakil yasağının iptali ile ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru sonrası karar çıktı. Anayasa Mahkemesine, 5 yıllık nakil yasağının iptal edilmesi için başvuru reddedildi.

Memurluğa geçişte 5 yıllık nakil yasağı kararı
31 Mayıs 2016 Salı 11:00

Sözleşmeli personellerin 5 yıllık nakil yasağının iptali  ile ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru sonrası karar çıktı. Erzurum 2. İdare Mahkemesi ile Tokat İdari Mahkemesinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun geçici 41. maddesinin 4. fıkrasının 3. cümlesinin iptali için yapılan başvurmasının ardından Anayasa Mahkemesi iptal istemini reddetti.

Başvuruyu esastan inceleyen Yüksek Mahkeme, ilgili kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı bulmadı ve iptal istemini reddettiği Resmi Gazetede de yayımlandı.

5 yıl başka kurum ve kuruluşlara nakil yapılmayacak

Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeli kararda, geçici 41. maddede kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermaye kuruluşlarında, il özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde ve TRT'de, kanunda sayılan şartlarda sözleşmeli personel olarak çalışanların, memur kadrolarına atanabileceğinin düzenlendiği anlatılırken memur kadrosuna atananların 5 yıl başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakillerinin yapılamayacağının öngörüldüğüde belirtildi.

İtiraz konusu kuralın da yer aldığı geçici 41. maddenin, sözleşmeli personelin lehine düzenleme ile genel kuraldan ayrılarak sınava ve adaylık sürecine tabi olmaksızın memuriyet için olanak sağladığı belirtilen kararda, "Bu kişilerin, memur kadrosuna atanmak için gerekli şartların yanı sıra atama yapıldıktan sonra tabi olacakları şartları bilmeleri gerektiği açıktır. Dolayısıyla kuralın öngördüğü memur kadrolarına atananların 5 yıl süreyle başka kurum ve kuruluşlara nakillerinin yapılamayacağına dair düzenleme de memur kadrosuna atanmak isteyen sözleşmeli personel tarafından bilinen bir koşul olup, bu çerçevede memur kadrosuna atanmak için ilgililer tarafından başvuruda bulunulduğu açıktır." denildi.

Eşlerin ortak yere nakillerin yapılması mümkün

Öte yandan, bu şekilde memurluğa atananların aynı kurum içindeki nakillerinin engellenmediğinin altı çizilen kararda, evli kişilerin bu konudaki şikayetlerinin farklı şekillerde de giderilebilmesiyle iligili kararda ise, "Devletin, ailenin birliği ve refahını koruma konusundaki pozitif yükümlülüğünün yerine getirilmesi, memur kadrosuna atanan evli kişinin eşinin farklı bir yerde ve kurumda çalışması halinde, eşinin kendi çalıştığı kurumun bulunduğu yere ya da her ikisinin çalıştıkları kurumların bulunduğu ortak yere nakillerinin sağlanmasıyla da mümkündür" diye bahsedildi.

Aykırılık bulunmadığı için reddedildi

İtiraz başvurusuna konu durumda bulunanlar için 657 sayılı Kanun'un ücretsiz izin hakkı tanıdığı da vurgulanan kararda, "Kural olarak memur statüsünde çalışmak, bu amaçla yapılan bir seçme sınavında başarılı olma koşuluna bağlı bulunmaktayken kanun koyucu tarafından, söz konusu sınavdan muaf tutulmak suretiyle genel kurallara istisna tanınarak sözleşmeli personel statüsünden memur kadrosuna atananlara 5 yıl süresince diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil yasağının getirilmesi kamu hizmetine girme hakkı ve kamu hizmeti görevlileriyle ilgili genel ilkeler konusunda Anayasa'nın 70. ve 128. maddeleri kapsamında bir engel teşkil etmediği ve devletin, ailenin korunması hususundaki pozitif yükümlülüğünün ihlaline yol açmadığı gibi aile birliği bakımından ölçüsüz bir müdahale olarak da nitelendirilemez. Açıklanan nedenlerle kural, Anayasa'nın 13, 41, 70 ve 128. maddelerine aykırı değildir. İptal taleplerinin reddi gerekir." diye yayımlanan kararla başvuru rededilmiştir.


Etiketler; #nakil yasağı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber