İşte yeni kıdem tazminatı

Yeni tazminat modeli tamam. İsteyen birikimini altında, isteyen dövizde değerlendirebilecek. Kazanılmış tüm haklar korunacak.

İşte yeni kıdem tazminatı
20 Ocak 2016 Çarşamba 08:29

Çalışma yaşamında köklü değişiklikler yapmak için birden fazla kanun ve değişiklikle işe koyulan hükümet, milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı modelini de somutlaştırdı. Bireysel Kıdem Fonu sistemiyle milyonlarca işçiyi kapsayan, yeni işe girenin katılımının zorunlu olduğu, kazanılan hakların korunduğu, kıdem hesabına geçiliyor. Yeni uygulama ile çalışanlar kıdem primini tahvil, döviz, hisse senedi, altın başta olmak üzere istediği yatırım araçlarında değerlendirebilecek. Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene ise teşvik kapısı kapanacak. Model şöyle çalışacak:

Her ay prim yatacak

Her çalışanın bireysel  bir hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak.

Dokunma süresi var

Bireysel Emeklilik Hesabı gibi Kıdem Fonu'na da belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkanı olacak.

Fon’a çifte yönetim

Tazminat birikiminin bir kısmını fon, bir kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. BES şirketleri de kıdem tazminatı hesaplarını yönetmek için Hazine'den yetki alacak. Emeklilik şirketini işveren seçecek.

Seçim yapılabilecek

Çalışan birikimini tahvil, döviz, altın, hisse senedi, katılım bankası gibi istediği araçlarda değerlendirebilecek. Tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçlarına yatırılacak.

Takip edilebilecek

Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek.

Haklar korunuyor

Fon sistemiyle hem kazanılan hem de gelecek hakları korunacak. Yeni işe girenlerde fona katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak. Çalışanla işveren uzlaşırsa yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek.

İstifa edende alacak

İşten çıkarılan gibi istifa eden de kıdemini alabilecek. Yeni sistemle bir gün çalışanın bile kıdem hakkı olacak.

Devlet güvencesi

Sendikaların "devlet garantisi" talebine karşılık çözüm ortaya konulacak.

Danışma kurulu iş güvencesine odaklandı

Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren kesimi ile "kıdem tazminatı, güvenceli esneklik, özel istihdam büroları" için yeniden masaya oturacak. Önceki hafta yapılan Üçlü Danışma Kurulu'nda kıdem tazminatı tartışması "iş güvencesine" odaklandı. Çalışan herkesin kıdem tazminatı alması hedeflenirken, işçi, işveren kesimiyle uzlaşma sağlanması durumunda bireysel hesaba dayanan sisteme geçilecek.

30 günlük süreyi taraflar belirleyecek

Mevcut sistemde bir yıllık çalışmaya karşılık 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı alınabiliyor. Bir yıl içinde 30 gün olan kıdem tazminatı hak kazanma oranının yeni sistemde nasıl olacağı taraflarla netleştirilecek. Çalışanın kıdem primini yatırmayan işveren devlet teşviklerinden yararlanamayacak. İşini devredenin sorumluluğu devam edecek. İflas etse bile çalışan kıdem tazminatını alabilecek.

Sabah – Hazal Ateş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber