Eğitim Bir Sen'den eğitim giderleri için açıklama

Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (EBSAM) öğrencilerin okula başlama maliyeti ile ilgili yaptığı araştırması sonuçlarına göre her öğrenci için aylık eğitim maliyeti olan 176 liralık yardım yapılması gerektiğini açıkladı.

Eğitim Bir Sen'den eğitim giderleri için açıklama
06 Eylül 2016 Salı 14:08

Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (EBSAM) öğrencilerin okula başlama maliyeti ile ilgili yaptığı araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre 19 Eylül'de başlayacak olan 2016-2017 eğitim öğretim döneminde velilerin harcayacakları eğitim giderleri geçen yıla oranla yüzde 10,4 arttı.

2016-2017 öğretim dönemi, yaklaşık 18 milyon öğrenci için 19 Eylül’de başlayacak. Veliler bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 10,4 zamlı yapacak. Kurban Bayramı ile öğrencilerin okul masraflarının birleşmesi, velileri ekonomik anlamda zorlayacak.

Öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini araştıran EBSAM, serbest kıyafet uygulamasının olduğu okullardaki öğrencilerin okula başlangıç masrafı ile üniforma zorunluluğu olan bir okula başlangıç masrafı hakkında araştırmasında ise serbest kıyafet uygulanan okulların üniforma zorunluluğu okula oranla daha düşük olduğu belirlendi.

Araştırma sonuçlarına göre maliyetler:

- Serbest kıyafet uygulaması olan bir ilkokula başlangıç masrafı 555 TL
- Serbest kıyafet uygulaması olan bir ortaokula başlangıç masrafı 575 TL,
- Serbest kıyafet uygulaması olan bir ortaöğretime başlangıç masrafı 645 TL 
- Okul öncesi eğitime başlangıç masrafı 535 TL
- Üniforma zorunluluğu olan bir ilkokula başlangıç masrafı 755 TL
- Üniforma zorunluluğu olan bir ortaokula başlangıç masrafı 775 TL
- Üniforma zorunluluğu olan bir ortaöğretime başlangıç masrafı 845 TL

Velilerin harcayacakları eğitim giderlere yönelik yapılan araştırmada okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 18 bin 495 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 171 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 890 TL, ayda ise ortalama 185 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 319 TL, ortaöğretimde 364 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 319 TL’den 519 TL’ye, ortaöğretimde ise 364 TL’den 558 TL’ye çıkıyor.

Aylık maliyette artış yüzde 10,4

Okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, aylık ortalamada 2015-2016 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 159 TL iken, bu yıl yüzde 10,4 oranında 17 TL’lik bir artış göstererek 176 TL’ye yükseldi. Bu rakama kantin-yemekhane ve servis ücretleri de eklendiğinde velilere eğitim maliyeti yükü daha da artıyor.

Her öğrenci için en az 176 TL yardım yapılmalıdır

Devlet, Anayasa’nın “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” hükmünü icra etmeli ve ilköğretimde okuyan öğrencilere en az 176 TL yardımda bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı, okullara bir bütçe ayırarak, öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmelidir.

Aydınlık bir gelecek için çocuklarımıza, gençlerimize en iyi yatırımı yapmalıyız. Bu konuda atılacak adımların, yapılacak yatırımların boşa gitmeyeceği, gençlere yapılan yatırımın geleceğimize yatırım olduğu unutulmamalıdır. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Bunlar çok yüksek rakamlar

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber