1 milyon araç sahibi dikkat! Sigorta Şirketleri fazla primleri geri ödüyor

Sigorta şirketleri 2014 Haziran ayından 2015 Eylül ayına kadar Trafik sigortalarında fazladan aldığı primleri sürücülere iade edecek. Peki sigorta şirketleri, hangi sürücülere para iadesi yapılacak? Detaylar haberimizde.

1 milyon araç sahibi dikkat! Sigorta Şirketleri fazla primleri geri ödüyor
11 Temmuz 2016 Pazartesi 09:44

Yaklaşık 1 milyon sürücüden geçmiş yıllarda alınan sigorta primleri iade ediliyor. Sigorta şirketleri 2014’ün Haziran ayından, 2015’in Eylül’üne kadar, 15 aylık süre zarfında sürücülerden aldıkları trafik sigortasındaki fazla primleri geri iade etmeye başladı. Özellikle yüzbinlerce sürücüyüilgilendiren haberde, sigorta şirketleri, fazladan aldığı primleri sürücülere iade edecek.


Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre sigorta şirketleri 2014-2015 yılları arasında trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri sürücülere iade edecek. Özellikle geçmişte aracını satmış ve 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin, hasar kayıtlarını tutmadığı, bu sebeple geçmişe yönelik hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılmadığı belirtiliyordu. Durum bu iken yeniden araç sahibi olup da trafiğe çıkacak olan sürücülere; sigortacılar, ilk kez trafiğe çıkacak yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş kademesi olan 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. 4. kademe demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödüyor.

Sigorta şirketleri, hiçbir kayıt olmadığından, 2014’e kadar yıllarca, araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek durumunda kalındı. İki sene önce ise tüm sürücülerin hasar geçmişini kayıt altına alan bir sistem kuruldu ve 2014’ün Haziran ayında uygulamaya girdi.

Sigorta şirketleri, bu ayın sonundan itibaren iadeleri hak sahiplerine ödemeye başlayacak. Sigortacılar, tahminen, 1 milyon sürücüye, toplam 100 milyon lira iade edecek. İade edilecek primin ise poliçe başına 100 lira olacağı tahmin ediliyor.

Hangi sürücülere para iadesi yapılacak?


- Geçmiş yıllarda araç sahibi olup da sonradan satmış ve Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, yeniden araç satın alarak, trafik sigortası yaptırmış ve hasarsız sürücüler iade hakkından yararlanabilecek.

- Sigorta şirketleri, 15 aylık sürede satılan tüm trafik poliçelerini ve bu poliçeleri yaptıran sürücülerin geçmiş yıllara ait hasar kayıtlarını tek tek tespit edecek.

- Geçmişte hasarı olmayıp da 2014-2015 arasındaki 15 aylık sürede sigortaya yüksek prim ödeyen kişilerden fazla alınan primler iade edilecek.

- Şirketler, tespit ettikleri bu sigortalıları, TC kimlik numaraları ile birlikte hem kendiinternet sitelerinden hem de Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) internet sitesinden duyuracak. kriterlere uyan sigortalılar, şirketlerden ve SBM’den iade hakkı olup olmadığını takip edebilecek. 

- Duyuru işlemi 31 Temmuz’dan itibaren başlayacak. İadeler ise yine 31 Temmuz’da başlayacak ve iki yıl sürecek.

- Para iadesi sigortalının belirttiği banka hesap numarasına ya da yine sigortalının kredi kartına yapılacak. Daha açık bir anlatımla, sigorta acentelerine ya da aracılara iade yapılmayacak. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber