MEB'den 2016 YLSY burs başvuruları için duyuru

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) sınavıyla  yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına gitmek isteyen adaylara başvuru hakkında duyuru yaptı.

MEB'den 2016 YLSY burs başvuruları için duyuru
20 Ekim 2016 Perşembe 10:21

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) sınavıyla  yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına toplam 900 öğrenci gönderileceğini açıkladı.

Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla gönderilecek olan adaylar yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek için başvuru yapması gerekiyor. Adaylar tercih başvurularını 26 Ekim 2016 – 02 Kasım 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapacak. 

Kontenjan:

Millî Eğitim Bakanlığı - 63
Üniversiteler - 500
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü - 84
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü - 80
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü – 60
Su Yönetimi Genel Müdürlüğü – 25
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü  – 24
Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı - 23
Orman Genel Müdürlüğü - 20
Kültür ve Turizm Bakanlığı – 15
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü – 6 

Sınava başvuracak adaylarda aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmak,

c) 2013 Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar ve 2016 İlkbahar dönemlerinde yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,

ç) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00" veya daha yukarı olmak,

d) 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak,

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen adayların ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nün http://yyegm.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan 2016 YLSY Kılavuzu´nu dikkatle incelemeleri gerektiği vurgulandı.


Ek-1 : 2016 YLSY Kılavuzu (Tıklayınız)
Ek-2 : 2016 YLSY Tercih Tablosu (Tıklayınız)

 


Etiketler; #meb #burs #ylsy

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber