KYK Yurt Başvuruları Başladı!

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuruları başladı. KYK burs başvuruları nasıl yapılır? KYK burs başvurusu için gereken şartlar nelerdir? İşte detaylar...

KYK Yurt Başvuruları Başladı!
16 Ağustos 2016 Salı 12:40

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuruları başladı. KYK başvurusunda gerekli belgeler neler? KYK burs başvuruları nasıl yapılır? KYK burs başvurusu için gereken şartlar nelerdir? 

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet veren KYK, öğrenci başvurularını almaya başladı. KYK'ya ait yurtlarda barınmak isteyen üniversite öğrencileri için KYK başvurusu başladı.

Başvurular için son gün 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü.

Üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler, ara sınıflar ve lisansüstü öğrenciler başvuru yapma hakkına sahipler. Ancak başvurularda öncelik hakkı üniversiteye yeni başlayacak öğrencilerde. Daha sonra ara sınıflar ve lisansüstü öğrenciler KYK yurtları için başvuru yapabilirler.

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru değişimlerinin e-devlet üzerinden değiştirilebileceği sonuçların ise yapılacak değerlendirmeler neticesinde "www.kyknet.gsb.gov.tr" internet sitesinden duyurulacak.

KYK başvurularında gerekli belgeler neler?

KYK başvurularında şu belgelerin bulundurulması gerekmektedir:

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)

Şehit ve gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
% 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,(Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,(Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,(Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler (ilgili Resmi Kurumdan alınacak belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)

4. Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu

5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi

6. Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

7. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

KYK yurtlarında sivil şehit ve gazi çocuklarına öncelik verilecek

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine vatandaşların tepkileri engel olmuştu. Demokrasiye sahip çıkmak adına sokağa çıkan vatandaşlarımızdan bazıları şehit olurken, bazıları ise gazi oldu. Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde bu vatandaşlarımızın çocukları için KYK düzenleme yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikte KYK yurtlarına başvurma ve barınma şartları yeniden düzenlendi. Buna göre herhangi bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması şartı aranırken, zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması şartı da getirildi. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ve gazi olan ailelerin çocukları yeni düzenleme ile sivil şehit ve gazilerin çocuklarına öncelik verilecek. Yine köy korucularının çocukları da öncelikli olarak yurtlara yerleştirilecek.

KYK burs ve kredi başvurularında nelere dikkat edilmeli?

Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.

Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

KYK burs başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber