Etimesgut'ta Kızılay işbirliğiyle kan bağışı kampanyası

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılay'ının işbirliğiyle tüm Etimesgut kan vermeye çağrıldı.

Etimesgut'ta Kızılay işbirliğiyle kan bağışı kampanyası
26 Ocak 2016 Salı 17:06

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün sahipliğinde Etimesgut İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Etimesgut Türk Kızılayı İlçe Başkanlığının katkılarıyla oluşturulan gönüllü kan, kök hücre ve organ bağışçılarının kazanılması amacı ile gerçekleştirilen yaşam projesi  Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulunda düzenlenen programla uygulanmaya başlandı. Program Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Tugay GÖZÜM, Ankara  Kızılay Bölge Müdürü Dr. Murat GÜLER, Ankara Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü  Dr. İbrahim GÜNAY , Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender, Etimesgut Kızılay Şube Başkanı Eyüp VURAL, Etimesgut İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bülent ÇANAKÇI , okul yöneticileri ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Tugay Gözüm’ün de kan vermesi ve yaptığı açıklama dikkat çekti:

“Biliyoruz ki kan ve organ tek kaynağı insan olan elde edilmesi için başka bir alternatifi olmayan eşsiz bir tedavi aracıdır. Biliyoruz ama kendimize ya da ailemizden birine ihtiyaç olmadığı zaman öneminin farkına varmıyoruz. Bu nedenle ilçemizde okuyan yaklaşık 96 bin öğrencimize (ki onlar geleceğimizin yetişkin nüfusu) konu ile ilgili farkındalık ve bilinç oluşturmak daha bir önem kazanıyor. Ayrıca çocuklarımızın aileleri üzerindeki etkileri düşünüldüğünde ulaşabileceğimiz veli hedef kitlesi daha da artıyor.

etimesgut kan bağışı

Ülkemizde kan ve organ bağışı ile ilgili birçok proje, faaliyet ya da çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmalar vasıtasıyla çok sayıda insana ulaşılarak çok fazla hayat kurtarılmıştır. Ancak kan ve organ bağışı sürekli bir ihtiyaçtır ve ne yazık ki toplumuzda bağış konusunda sahip olduğumuz ön yargılar ve yanlış bilgiler çoğunluktadır. Bu anlamda biz bu projede konunun uzmanları ile paydaşlarımızı buluşturarak onların en doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmalarını sağlayacağız. Böylelikle olumsuz yargılardan, kan ve organ bağışı konusunda negatif yüklü şehir efsanelerinden onları uzaklaştırarak insanlardaki korku ve utancı engelleyeceğiz.

Bağış sırasında kullanılan malzemelerden, alınan kişisel bilgilerin saklanmasına kadar korkulan ya da bilinmeyen her türlü konuda uzmanlarla paydaşlarımızı buluşturarak birebir iletişime geçmelerini sağlayacak, kan alma merkezlerine, sağlık müdürlüklerine olan güveni arttıracağız.
Bu proje ile unutulan ya da sadece ihtiyacımız olduğu anda hatırladığımız manevi duygularımızı harekete geçireceğiz. Paylaşarak çoğaldığımızı hatırlatacağız. Ve başka hayatlara dokunabileceğimizi, dokunursak kurtarabileceğimizi düşündürüp düşünürken uygulaması için onlara yol göstereceğiz. Paydaşlar diyorum, çünkü projemizin hedef kitlesi okullarımızın sahip olduğu paydaşlar belirliyor. Okullarımızın gelecek nesilleri yetiştirmek misyonu olduğu düşünüldüğünde okullarımızda geleceğimiz olan çocuklarımıza bağışın öneminin benimsetilmesi hususunda okul yöneticilerinin Projeye vereceği destek ile daha bilinçli ve sağlıklı bir Etimesgut’a ulaşmak en büyük hedefimizdir.

etimesgut kızılay işbirliği

Proje kapsamında öncelikle İlçe Milli Eğitim müdürlüğümüzün bünyesinde bulunan 8 eğitim bölgemizde önce öğretmenlerimize ilçe sağlık müdürlüğümüz ve Türk Kızılay’ı ilçe başkanlığımız çatısındaki uzmanlar tarafından sunular eşliğinde bağış konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirmeler öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz vasıtası ile aynı uzmanlar tarafından öğrencilerimize ve velilerimize de yapılacaktır.

Öğrencilerimize yapılacak bilgilendirmelerde öğrencilerimizin yaş seviyeleri ve ders müfredatlarımız dikkate alınacak, bakanlığımızın ön gördüğü kadar bilgi verilecektir. Çocuklarımızı hayal dünyasını yok etmeden konular mümkün olduğunca somutlaştırılarak onların zihninde en doğru haliyle şekillendirilmeye çalışılacaktır.

Okullarda yapılacak kampanya ve faaliyetlerle bağış ile ilgili bir okul kültürü oluşturulacaktır.  Okul kültürü çalışmaları ile çocuklarımıza ve velilerimize bağışın önemi sezdirilecektir.

kızılay kan bağışı

Okullarımızda yapılacak tüm faaliyetler 2016 Temmuz ayına kadar devam edecektir. Her eğitim bölgesinin faaliyet zaman çizelgesi doğrultusunda yapılacak tüm çalışmalar eğitim öğretim yılımızın ikinci döneminde başlayacaktır. İlçe milli eğitim müdürlüğü olarak zamanlamasını planladığımız bu projede okullarımızın kendinize özgün, en güzel faaliyetleri yaparak projenin yürütülmesinde katkıları olacaktır.

Geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın her bir emeği, hevesi, çabası ilçe milli eğitim müdürlüğümüz için çok değerli, onlar bağışta bulunamasalar da bağış ile ilgili yapacakları tüm çalışmalarda çocuklarımız katılım belgeleri ve diğer ödüllerle onurlandırılacaktır.

‘Etimesgut un sana- kana ihtiyacı var’ projesi ile ilçemiz resmi okullarındaki tüm yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yarısının bağış konusunda bilgilendirilmesi, okullarımızın hepsinde bağış konulu kampanyaların düzenlenmesi, ilçemiz genelinde 1000 bağışçıya ulaşılması hedeflenmektedir. “

tugay gözüm


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 2 yıl önce
Allah hayırlara vesile eylesin.
Avatar
Selim - 2 yıl önce
Allah hayırlara vesile eylesin.
Avatar
Tugay - 2 yıl önce
Bu konuda herkesten duyarlılık beklenilmeli.
Avatar
Abbas - 2 yıl önce
O kana bir gün herkesin ihtiyacı olabilir. Bence yapılabilecek en güzel Hayır işlerinden birisi. Sevabı çok büyük olsa gerek.
Avatar
Sümeyra - 2 yıl önce
Etimesgut Milli Eğitim Müdürümüz okuduğumuz her yeni haberle bizi hem sevindiriyor,hem şaşırtıyor.Tüm milli eğitimlerden aynı hassasiyet ve düşünce bekleniyor,duyurulur.Tugay Bey'i de tebrik ediyorum ve böyle değerli ve başarılı bir müdüre sahip oldukları için Etimesgut'un öğrenci,öğretmen ve velilerini şanslı buluyorum.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber