Ehliyet adaylarına "Adabımuaşeret" dersi geliyor !

Ülkemizde trafikte yaşananlar son derece üzücü. Evde bir baba, okulda bir öğretmen veya hastanede bir doktor trafiğe çıktığında resmen bir canavara dönüşebiliyor. Her yere EDS takmakla, her noktaya polis koymakla bu problem bir nebze olsun çözülebilir. İnsanlar polisin veya herhangi bir ceza unsurunun olmadığı durumlarda yine kurallara uymayacaktır.

Ehliyet adaylarına "Adabımuaşeret" dersi geliyor !
25 Ocak 2016 Pazartesi 12:29

"Adabımuaşeret" soruları sürücü adaylarına avantaj sağlayacak

Ülkemizde trafikte yaşananlar son derece üzücü.  Evde bir baba, okulda bir öğretmen veya hastanede bir doktor trafiğe çıktığında resmen bir canavara dönüşebiliyor. Her yere EDS takmakla, her noktaya polis koymakla bu problem bir nebze olsun çözülebilir. İnsanlar polisin veya herhangi bir ceza unsurunun olmadığı durumlarda yine kurallara uymayacaktır. Gönül ister ki insanlar ceza için değil, gerçekten toplumsal düzenin getirdiği beraber yaşama, saygı, sevgi, edep, adap gibi unsurları gözardı etmeden kurallara uysun.

Trafikte oluşmuş ve kemikleşmiş bir kültür var. Herkes hakkını kendi alma çabasında. Herkes kendi zamanını herkesin zamanından üstün görüyor ve beklemeye, bekletilmeye tahammül edemiyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan kargaşaların sebebi trafiğin yoğun olmasıdır.

Tüm bu sorunlar dikkate alınarak bu yıl ilk kez uygulamaya koyularak sürücü adaylarına "trafik adabıdersi verilecek.

Yönetmelikteki yeni düzenleme ile ilgili Bursa Sürücü Kursları Dernek Başkanı Murat Aydın’dan konu ile ilgili açıklama geldi.

Murat Aydın, bu yıl ehliyet sınavında ilk defa yer alacak "trafik adabı” sorularının, kolaylığı dolayısıyla sürücü adaylarına sınavda puan açısından da avantaj sağlanacağını söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada, geçen yılın aralık ayında yürürlüğe giren Sürücü Kursları Yönetmeliği'ndeki değişikliklerle sürücü kursları direksiyon ve teorik eğitiminde bazı düzenlemelere gidildiğini anımsattı.

Derslere "trafik adabı"nın da eklendiğini belirten Aydın, "Daha önceki yönetmelikte bizim teorik derslerimizin toplam sayısı 32 saatti. Bunun içinde motor dersleri de vardı. Yeni yönetmelikte motorla ilgili sorular çıkarıldı. Onun yerine 4 saatte anlatılacak trafik adabı dersi ilave edilmiş oldu. Kurumlarımız sürücü adaylarına bu dersi anlattılar ve ilk defa 13 Şubat’ta yapılacak ehliyet sınavında sürücülerimiz bu sorulara cevap verecek" dedi.

'Adap soruları avantaj sağlayacak'

Adaylara, teorik sınavda 50 soru sorulduğunu aktaran Aydın, "Bu sınavda 6 soru trafik adabı konularından çıkacak. Bu 6 sorunun değerlendirilmesi olan 12 puan, adayın lehine olduğunu düşünüyoruz. Çok kolay bir ders olduğu için 12 puanın kursiyer açısından bir avantaj sağlayacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Trafik adabı dersinde, adabımuaşeret, sorumluluk, yardımlaşma, hoşgörü, nezaket, saygı ve sabır gibi konu başlıklarının ele alındığını belirten Aydın, ayrıca kurslarda makas atmak, arabada sesli müzik dinlemek, araçtan çöp atmak gibi konuların da işlendiğini ifade etti.

'Adaylar levyesi olan geçer derdi'

Aydın, kurs eğitmenlerinin "adabımuaşeret" başlıklı ders notlarını ehliyet sınavına gireceklere anlatmaya başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Meşhur örneklerden biridir, kavşak olarak birleşen 4 yollu bir yerde, 4 araç olduğunu ve geçiş hakkının kime ait olduğunu sürücü adaylarına sorardık. Adaylar bize çoğunlukla, 'levyesi olan geçer' cevabını verirdi. Bundan, daha saygılı olan şıkkına doğru evrilmeye geçeceğiz. Trafik adabı dersi şu anda trafikte şikayet etmiş olduğumuz hal, tutum ve davranışların gelecekte olmaması için yapılmış bir ön çalışma. Diliyoruz ki gelecek 10 yıl içerisinde bu dersi alıp trafiğe çıkmış olan sürücülerimiz, istenilen tutum ve davranışları sergiler ve bugün şikayet etmiş olduğumuz davranışları minimuma indirmiş oluruz."

Ehliyet Alacaklara Önce 'Trafik Adabı' Öğretilecek

1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanacak yönetmelikle sürücü kurslarına yeni bir ders ekleniyor: "Trafik adabı"

Adayların 'trafik adabı' konusunda işlediği konular şu şekilde:

·         Araç içinden dışarı çöp atmamak

·         Kadın sürücülere nazik davranmak

·         Gerginlik anında 5 saniye beklemek, daha sonra harekete geçmek

·         Araçta yüksek sesle müzik dinlememek

·         Takip mesafesine uymak

·         Trafikte makas atmamak

·         Sinyal ve selektörleri gerektiğinde kullanmak

·         Emniyet şeridi ihlalleri

 

 


Etiketler; #trafik adabı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz - 2 yıl önce
Bu işlerin dersle olacağını düşünmüyorum.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber