Burs ve Öğrenim Kredisi Nedir? Burs Geri Ödenir mi?

Üniversitelerin yerleştirme sonuçları açıklandığından beri veli ve öğrencilerin en çok merak ettikleri, araştırdıkları konuların başında burs ve katkı kredileri gelmektedir. Burs nedir? Katkı kredisi nedir? Nasıl başvuru yapılır? Bursların hangileri geri ödemelidir?gibi onlarca soru üniversiteye başlayacak olanların ve ailelerin kafasını kurcalamaktadır.

Burs ve Öğrenim Kredisi Nedir? Burs Geri Ödenir mi?
11 Ekim 2015 Pazar 11:12

Üniversitelerin yerleştirme sonuçları açıklandığından beri veli ve öğrencilerin en çok merak ettikleri, araştırdıkları konuların başında burs, öğrenim kredisi katkı kredisi gelmektedir. Burs nedir? Öğrenim kredisi nedir? Katkı kredisi nedir? Nasıl başvuru yapılır? Bursların hangileri geri ödemelidir?gibi onlarca soru üniversiteye başlayacak olanların ve ailelerin kafasını kurcalamaktadır

Katkı Kredisi Nedir ve Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Türkiye’de yüksek öğrenim gören öğrencilere katkı kredisi ve burs vermektedir. Normal şartlarda yüksek öğrenim görmek isteyen tüm öğrencilerin üniversite masrafları için dönemlik belli bir miktar kredi vermeleri gerekmektedir. Ancak maddi durumu yetersiz olan ya da kendinden başka öğrenim gören kardeşleri olan öğrencilerin katkı kredileri Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından karşılanmaktadır. Bu kredi tutarının karşılanması için öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvuru yapmalı ve kredi tutarı için senet imzalamalıdır. Tüm bu sayılanlar katkı kredisi işlemleridir. Ancak 2013 yılında yapılan bir düzenleme ile birinci öğretimde ve açık öğretimde öğrenim görecek olan öğrenciler için katkı kredisi sistemi yürürlükten kaldırıldı. Sadece ikinci öğretimde öğrenim görecek olanlar ve birinci öğretimde ilk yıl hazırlık okuyacak olanların katkı kredisi ödemesi gerekmektedir. Bu düzenleme ile üniversite öğrencilerinin neredeyse yüzde yetmişi katkı kredisi yükünden kurtulmuş oldu. İkinci öğretimde eğitim alacak olan öğrenciler, üniversiteyi kazandıklarını öğrendikten sonra kayıt yaptırmaya gittiklerinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na gidip katkı kredisi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru zamanı, üniversiteye kayıt dönemiyle aynı süre içindedir.

Burs Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız, geri ödemesiz olarak verilen paraya burs denir. Burs birçok öğrenci için bulunmaz bir nimettir. Zira özellikle ailesinden ilk defa ayrılan, ailesinin yaşadığı şehirden başka bir şehre üniversite okumak için giden gence en çok gerekli olan şey paradır. Ayrıca bu yaş grubu ne, nerede, nasıl yenir, alınır, nasıl daha uygun ücretlerle yaşanır gibi hayat kurtaran ayrıntıları bilmediğinden, parasın kalırsa çok büyük sıkıntılar yaşayabilir. Üniversiteler burs verirken LYS’de sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil alanlarında Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrencilere öncelik tanımaktadır. Ülkemiz adına yarışlara katılan sporculara, milli sporculara, birinci öğretim, ikinci öğretim, lisans, ön lisans, yüksek lisans öğrencilerine, Vakıf üniversitesi öğrencilerine burs verilmektedir.

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye de burs verilmez. Aynı öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. Bu sebeple öncelikle burs, ardından öğrenim kredisi almak düşünülmelidir. Çünkü burs karşılıksız, geri ödemesizdir, ancak öğrenim kredisi geri ödemelidir.

Burs İçin Ne Zaman, Burs Başvurusu Başvuru Yapılır?

Burs başvuruları, üniversite kayıtları ile aynı dönemde yapılmaktadır. Bazı üniversitelerin burs başvuru dönemi farklı olabildiğinden internet üzerinden üniversitelerin sitelerini takip etmek ve telefonla iletişim kurup burs başvuru dönemini teyit etmek gerekmektedir. Üniversitelerin öğrenci işleri bölümü ya da Kredi Ve Yurtlar Kurumu’na burs başvurusunda bulunulabilmektedir.

Hangi Öğrenciler Burs Alamaz?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan daha önceden burs veya kredi almış olan öğrenciler, kayıt yaptırdıktan sonra bir yıl okula devam etmemiş ya da başarısız olmuş öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi veya askeri okul öğrencileri burs alamazlar. Ayrıca normal öğrenim süresinde üniversiteyi bitirememiş, artık yılda öğrenim gören öğrenciler, yüksek lisansın hazırlık sınıfında olan öğrenciler, en az asgari ücret düzeyinde maaş alan öğrenciler burstan yararlanamazlar.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Dışında Hangi Kurumlar Burs Verir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında il Valilikleri, ilçe belediyeleri, ilçedeki işadamları ve yatırımcılar başarılı öğrencilere burs verebilmektedirler. Ayrıca üniversitenin bulunduğu ilçe ve ildeki Sivil Toplum Kuruluşları da başvuru koşullarını taşıyan öğrencilere burs verebilmektedir. Bu burslardan haberdar olmak için öncelikle üniversiteyi kazandıktan sonra o ile gidip araştırma yapmak gerekmektedir. Zira akademik başarısı yüksek olan, iyi derece ve puanlarla üniversiteye gelmiş olan, çok kardeşli ailenin üyesi olan ve maddi durumunun yetersiz olduğunu belgeleyen öğrenciler için çok sayıda fırsat sunulmaktadır.

Öğrenim Kredisi Nedir, Hangi Kurum Verir?

Öğrenim Kredisi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi olarak desteklemek, üniversite hayatını biraz daha kolaylaştırmak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından normal öğrenim süreci boyunca verilen bir kredidir. Artık yıl içinde olanlara, okulun süresini uzatan öğrencilere verilmez. Öğrenim kredisinin en açık ve net ifadesi; öğrencilerin üniversitede maddi problem yaşamaması için verilen borç paradır. Öğrenim kredisini Kredi Ve Yurtlar Kurumu vermektedir. Üniversiteye kayıt yaptırırken Kredi ve Yurtlar Kurumuna da öğrenim kredisi için başvuru yapılır.

Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve açık öğretim öğrencileri öğrenim kredisi alabilmektedir. Ayrıca Vakıf Üniversiteleri’nde okuyanlar ve ikinci öğretim öğrencileri de öğrenim kredisi alabilirler. Ancak burs alanlar öğrenim kredisi alamazlar, öğrenim kredisi alanlar burs alamazlar. Bu sebeple öncelikle burs almaya çalışmak daha mantıklıdır. Çünkü burs geri ödemesiz, karşılıksızdır, ancak öğrenim kredisi geri ödemelidir.

Kimler Öğrenim Kredisi Alamazlar?

En az asgari ücret düzeyinde maaş alanlar ve kayıtlı olarak bir iş yerinde çalışanlar, okulun normal süresinde mezun olamayıp artık sürede öğrenim görenler, Kredi Ve Yurtlar Kurumu’ndan daha önceden burs ya da öğrenim kredisi almış olanlar öğrenim kredisi alamazlar. Ayrıca gerçek dışı beyanda bulunanlar, yabancı uyruklu öğrenciler, kurum yurtlarından atılanlar, kesin hükümle mahkûm olanlar öğrenim kredisi alamazlar.

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Ve Nasıl Geri Ödenir?

Öğrenim Kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenim süresince verilen paraya Türkiye İstatistik Kurumu’nun yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışları uygulayarak ilave edilmesiyle belirlenmektedir. Öğrenci, normal öğrenim süresince aldığı paraya bir miktar faiz eklemek koşuluyla öğrenim kredisini geri ödeyecektir. Ancak eklenen faiz öğrencinin tüm öğrenim hayatı boyunca aldığı öğrenim kredisinin üç katını geçmeyecektir. Öğrenci öğrenim kredisini geri ödemeye normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamaktadır. Mezuniyetten iki yıl sonra öğrenci, kredi aldığı kadar sürede taksitler halinde tüm öğrenim kredisini öder. Dört yıllık bir lisans öğrencisi, dört yıl boyunca öğrenim kredisi aldıysa mezun olduktan iki yıl sonra, aldığı krediyi faiziyle beraber dört yıllık süre içinde taksitlerle öder. Öğrenim kredisini ödeme koşulları Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından esnetilebilmektedir. Örneğin borcun bir bölümünü peşin ödeyenlere geri kalan borç daha uygun koşullarda taksitlenebilmektedir.

Katkı Kredisi ve Öğrenim Kredisi Borçları Nasıl Yapılandırılır?

2013 yılı öncesinde katkı kredisi almış olan ya da ikinci öğretimde eğitim alan öğrencilerin kredi borçları içinse, katkı kredisini yapılandırma sistemi uygulanmaktadır. Katkı kredisi borcunu yapılandırmak için Kredi Ve Yurtlar Kurumu’na başvuru yapıp form doldurmak yeterli olmaktadır. Bu sayede toplam borç uzun vadede daha küçük taksitlerle ödenebilmektedir.

Burs Veren Vakıf ve Kuruluşlar isimli haberimize bakarak burs veren yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber