Görmez: Bu kitaptaki kadın düşüncesi İslam'da yok

Kütahya'da dağıtılan skandal evlilik kitabıyla ilgili konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez "Kitapta tartışmaya neden olan bütün hususlar, yanlış geleneklerin din haline gelmesinden kaynaklanıyor" dedi.

Görmez: Bu kitaptaki kadın düşüncesi İslam'da yok
21 Aralık 2016 Çarşamba 20:25

Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kütahya Belediyesi tarafından dağıtılan skandal evlilik kitabıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tartışma konusu kitabı incelediğini ifade eden Görmez, tepkiye neden olan hususların tamamının, yanlış geleneklerin din haline gelmesinden kaynaklandığını belirtti. Görmez, geleneklerdeki kadın tasavvurunun, İslam'daki kadın tasavvurundan uzak olduğunu vurguladı.

Kamu hizmeti yapanlara da çağrıda bulunan Görmez "Lütfen eğer topluma dini kitaplar dağıtacaksanız, sizin ülkenizde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu gibi bir kurum var. O kitapları mutlaka bize gönderin. Biz inceleyelim. Yanlışlarla, doğruları birbirinden ayırt etsinler. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun süzgecinden geçmiş kitapları dağıtın" dedi. 

Evlenenlere aile seti hediye etmek istediklerini belirten Görmez, yerel yönetimlerin de bu hizmeti verebileceğini ancak dini bir kitabı dağıtacakları zaman Diyanet'e başvurmalarını hatırlattı. 

Söz konusu kitabı CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, TBMM Genel Kurulu'nda gündeme taşımış ve kitapla ilgili;

"Kadına davar muamelesi yapan, 'erkek ailenin çobanıdır' denilen ahlak ve vicdan dışı bir kitaptır bu. Okudukça tüylerim diken diken oldu. Kitapta, gerdek gecesinin detayları anlatılıyor. Cinsel faydalanma hakkından, kocaya itaatten, 'iyi kadın itaatkar olandır' diyen, kocadan habersiz kadının dışarı çıkamamasından, kocası dövdüğünde işveli kıyafetler giyip, kocasına kahve götürüp gönlünü almasından bahsediyor" diye konuşmuştu.

Çocuk yaşta evlilikleri hakkında da konuşan Başkan Görmez, din görevlilerine seslendi;
Bu konu artık gündemimizden çıkmalı. Hepinizden istirham ediyorum, gittiğiniz bütün illerde, toplantılarda bunu açıkça ve yüksek sesle ifade edin. Eş olma kararını verme yaşına gelmeden, anne olma yaşına gelmeden, sağlıklı bir aile kuracak yaşa gelmeyen hiçbir kız çocuğunu evlendiremezsiniz." 

Osmanlı Aile Nizamnamesi'ni örnek gösteren Görmez, o dönem bütün alimlerin ittifakıyla 18 yaşından önce kız çocuklarının evlendirilmesini yasaklayan kanunların çıkarıldığını söyledi. Görmez "Bunlar yapılırken, İslam hukuku yok sayılarak yapılmadı. İslam hukukunun temel gayeleri dikkate alınarak bu düzenlemeler yapıldı" dedi. 

Rivayetlere takılarak toplumun yanlış bilgilendirilmemesini isteyen Görmez "Hepinizden istirham ediyorum. Televizyonlarda ve radyolarda insanları din adına bilgilendirenlerden, bütün insanlardan istirham ediyorum, alim olmadan konuşmayınız. Din adına toplumu bilgilendiren insanlar alim olsunlar" uyarısında bulundu.

'DAĞITTIĞIMIZ KİTAP 20 YILDIR DİYANET ONAYLI'

Evlilik hayatıyla ilgili skandal ifadelerin yer aldığı kitapla ilgili Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da ilk kez konuştu. Hasan Çalışkan'ın yazdığı kitaptan bugüne kadar hiç kimsenin şikayetçi olmadığını belirten Şaraçoğlu şunları kaydetti: 

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA DAYANDIRILMIŞ...

Bir dönem Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak çalışmış Hasan Çalışkan'ın imzasıyla yayımlanan kitapta,  "Cinsel ilişkide kadın da arzulu olmalıdır. Çünkü kadınlar arzulanmadan cinsi ilişki kurulursa çocuk ahmak olur... Cinsel ilişki esnasında çok konuşmak da iyi bir şey değildir. Peygamberimiz şöyle buyururlar: ‘Kadınlarınızda cinsi münasebette bulunduğunuzda çok konuşmayın. Zira çok konuşmadan ötürü (sizlerde veya doğacak çocuklarınızda) dilsizlik-kekemelik oluşabilir" gibi ifadeler yer alıyordu.

Hasan Çalışkan kitapla ilgili; "Kütahya Belediyemizin evlendirme memurluğu tarafından 2evlenen çiftlere; evlilik hayatlarında rehber edinmeleri bilmedikleri konularda okuyup öğrenmeleri için ve diğer bir sebep ise son yıllarda boşanmaların artmasından dolayı sürdürülebilir evliliklere destek olmak amacıyla 'İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı Rehberi' kitabını hediye ediyoruz. Bahse konu olan kitabı 2014'den itibaren hediye etmeye başladık. Bu kitabın belediye olarak basımını biz gerçekleştirmiyoruz. Bir kitabevinden satın alarak nikahlarda hediye ediyoruz. Kitabın içeriği yoruma açıktır. Ayet, hadis ve bilimsel araştırmalara dayandırılmış çalışmalardan oluşmuştur. İlgili bakanlığın ve Diyanet İşleri Başkanlığının izniyle yaklaşık 20 yıldır piyasada bütün kitapevlerinde bulunabilen, basım ve dağıtılmasında herhangi bir sakınca olmayan bir kitaptır."

"Şunun da bilinmesini istiyoruz; Gittiğimiz her yerde geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize boyama kitabı, 100 temel eser, roman ve hikaye kitabı dağıtıyoruz. Amacımız okuyan, düşünen sorgulayan bir gençlik ve toplum oluşturma. Siyasi amacı gündem değiştirme, itibarsızlaştırma karalama yapmak olanlar bilsinler ki, milletimiz diriliş mücadelesi verirken, bu gibi gündem dışı önemsiz konularla hiç kimse siyasi rant elde etmeye kalkmasın. Ayrıca bu konuyu irticayla bağlantı kurarak gündeme getirenlerin amacının ne olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" diye konuştu.

 Yeni evli çiftlere nikahın hemen ardından hediye edilen kılavuz kitaptaki skandal yaratan bazı ifadeler şöyle:

*Çalışma hayatında kadın iş yerinde kocasından daha yakışıklı erkeği görürse gönlü ona kayabilir, kırsın dizini otursun.
*Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir.
*Çok eşlilik yararlıdır, hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı?
*Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı.
*Kadının çalışması faydasızdır. Kadının çalışması ailede krize neden olur.
*Çalışan her iki kadından biri tacize uğrar, çalışma hayatı kadının kocasına karşı olan cinsel görevini olumsuz etkiler.
*Kadın ev işinde ve kocasının hizmetini görmede maharetli olmalıdır.
*Vücudunda sağlık ve afiyeti yerinde olduktan sonra erkeklerin 22-24, kadınların 16-18 yaşlarına doğru evlenmeleri uygun olabilir. Gençlerin hem ruhen hem de bedenen gelişmeleri iyi ise bu sınır daha aşağı çekilebilir.
*Çok eşlilik yararlıdır, hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı?
*Kadın ölü gibi soğuk ve katı olmamalı, sıcak ve hareketli olmalı, çekici davranışlarıyla erkeğine güç ve kıvanç vermelidir. Doğurgan ve sevimli kadınlarla evlenin ama bakire olsun.
*Cinsel ilişkide kadın da arzulu olmalıdır. Çünkü kadınlar arzulanmadan cinsi ilişki kurulursa çocuk ahmak olur…
*Cinsel ilişki esnasında çok konuşmak da iyi bir şey değildir. Peygamberimiz şöyle buyururlar: ‘Kadınlarınızda cinsi münasebette bulunduğunuzda çok konuşmayın. Zira çok konuşmadan ötürü (sizlerde veya doğacak çocuklarınızda) dilsizlik-kekemelik oluşabilir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber