DEVLETLEŞEN FERT


Akif Aytaç

Akif Aytaç

20 Kasım 2016, 19:38

Bir akşam çok sevdiğim isimler Kamusaati.com'da yazmamı isteyince, yeniden başlıyoruz dedim. Yeniden fikir, yeniden paylaşım... O anda kafada dönmeye başladı ilk yazının içeriği. Birden sitenin ismi takıldı aklıma.
 
Kamu kelimesi, Orhun Abideleri'nde (kamuğ) "bütün, hepsi" anlamında kullanılırken, kam- fiilinden türemiştir. Kam biriktirmek, toplanmak demektir. Bugünkü anlamı ile de ortak düşünce, ideal ve tarih etrafında bir araya gelmiş toplumu, daha derinlikli bir bakışla milleti karşılamaktadır.   
 
Kelimenin diğer bir anlam dairesi de devletin kurumsal kimliğine tekabül etmektedir. bu minvalde kelimenin insandan devlete doğru uzanan çizgide mahiyeti ve anlamı noktasında zengin tedailere kapı açacağı kanaatini taşıyorum.
 
Fertten devlete uzanan yolda birey; geçirdiği siyasi, sosyal ve fikri merhaleler sonrasında devlet fikrinde belli bir tutarlılığa ya da devletsiz bir algı ve anlamsızlığa ulaşıyor. Yani fert devletin ya kendisi oluyor ya da kanlısı.
 
Birey ferd-i vahide erince devlet de zatında fani olunan bir yüce, kutlu ruha dönüşüyor. Çünkü ferdin vahdette kendini bulması, devletin vahdetin gölgesinde bir mürşide dönüşmesine neden oluyor. Fert ve devlet acıda, toyda, cihatta, aşkta bir oluyor. Ferdin coğrafyalar aşan ruhu devletin fütuhat felsefesine de yön veriyor ve zirveyi yurt tutanların asırlık fethi yayılıyor ruy-i zemine. Ferdin ruhunun ufki yayılışı ile amudi yükselişi, devletin bir mekanizmadan öte vahdetin arz ve semadaki yansımasına dönüşüyor.
 
Peki saat? Saat bir sınırlılık hali. Saniyelere sıkıştırılmış bir kodes. Saat aslında zamansızlık... Sonsuzluğa nazire saat... Zaman aslında saati aşan, güneşe temas eden bir kavram. Zaman saate göre daha uzun bir ömre ve sınırsızlığa işaret ediyor. Bu açıdan yaklaşırsak zaman kamuya daha çok yakışıyor.
 
Buradan hareketle, devlet kronolojiye vurulacak akademik bilgiden öte bir devamlılık ve sonsuzluk sürecidir. İnsanın zaman ile teması aslında devletin bekasına matuf bir eylemdir.
 
Ve'l hasıl-ı kelam
 
Asya'dan kopup gelen sonsuzluk kervanı bugün Anadolu'dan kıyamete dek sürecek yeni ve kesif tecrübelerle hükmünü sürecektir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İrfan Bilici - 11 ay önce
Aramıza hoş safa geldin. Kanusaati isminin bu şekilde yorumlanacsğı aklıma gelmezdi yüreğine sağlık. Merhaba Aytaç bey
Avatar
Selim - 11 ay önce
Çok farklı ve güzel bir yorum olmuş. Kamusaati ailesine hoş geldiniz.
Avatar
Oktay oktay - 11 ay önce
Kamug kelimesi kam kökünden gelmiyor yanlış bir yorum

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber