Teröre karşı akademisyenlerden 5000 imza!

Akademik Birlik Platformu "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine karşı açtığı imza kampanyasında imza sayısı beş bini aştı. Teröre destek veren akademisyenlere tepki gittikçe büyüyor.

Teröre karşı akademisyenlerden 5000 imza!
18 Ocak 2016 Pazartesi 03:19

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adı altında terör propagandası yapan akademisyenlere karşı birçok grup imza kampanyası başlatmıştı. Bunların en kapsamlısı da Akademik Birlik Platformu'nun "Akademisyenler Teröre Karşı" isimli imza kampanyası.

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy öncülüğünde başlatılan imza kampanyası "terorekarsiyiz.com" adresinden yayın yapıyor.

BÜYÜK İLGİ GÖSTERİLDİ"

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildirinin ardından bir grup öğretim üyesiyle, "Akademisyenler Teröre Karşı Bildirisi"ni yayımladıklarını belirten Aksoy, "Üç gün içinde 5 bin imza verildi. Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Türkiye'deki üniversitelerden akademisyenler bu kampanyaya imza attı. Teşekkür mailleri ve telefonları aldık. Bildiri, akademik çevrede büyük ilgi gördü" diye konuştu.

Aksoy, bildirideki ana temanın terörün birlikte yaşamı ortadan kaldırmasına karşı çıkmak olduğuna dikkati çekerek, terörün toplumda kardeşlik hukukuna zarar verdiğini ve demokratikleşmeyi engellediğini vurguladı.

"ÖLÜMLERDEN TERÖR SORUMLU"

Terörün karşısında oldukları için kampanya başlattıklarına işaret eden Aksoy, "Terör, toplumun barış arayışlarını ortadan kaldırmak demek. Şehitlerden, sivil insanların ölümünden terörün sorumlu olduğunu biliyoruz. Artık terörün engellenmesi ve barış sürecinin hayata geçirilmesi gerekir. Toplumda teröre karşı büyük bir tepki var" ifadelerini kullandı.

"DÖRT YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ÖLÜMÜNÜ DE KALEME ALSINLAR"

Aksoy, teröre destek veren bildiriye imza atan akademisyenlerin, toplumun birlikte yaşama sürecine zarar verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu bildiri devleti suçlayarak toplumsal çatışmayı körüklüyor. Gerçekten barış isteyen akademisyenlerin 4 yaşındaki çocuğun ölümünü de kaleme almaları gerekir. Bunlar için gözyaşı dökmeleri lazım. Bu coğrafyada barış tohumları ancak böyle bir ortamda filizlenebilir. Aksi halde tek taraflı bildiri ve suçlamaların toplumda çatışmayı körüklediğine inanıyoruz."

1128 AKADEMİSYEN PKK'YA DESTEK BİLDİRİSİ İMZALAMIŞTI

Güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yaptığı operasyonlara karşı bin 128 akademisyenin imza attığı Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi bildirisinde, PKK'nın toplumsal huzur ve güvenliği hedef alan eylemlerine değinilmezken, devlete yönelik suçlayıcı ifadelere yer verilmişti.

Devletin "sokağa çıkma yasakları ve güvenlik güçlerinin operasyonları ile bölge insanını açlığa ve susuzluğa mahkum ettiği, tüm hak ve özgürlükleri ihlal ettiği" iddia edilen metinde "kasıtlı ve planlı kıyım” ibaresi kullanılmıştı.


Akademik Birlik Platformu'nun O Bildirisi:

Bu ülkenin akademisyenleri olarak terörün “birlikte yaşamı” ortadan kaldırmasına karşı çıkıyoruz!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde artarak devam eden terör olaylarından akademisyenler olarak rahatsızlık duymaktayız.

Daha önceki süreçler gibi çözüm sürecini de akamete uğratan, hukuk ve kardeşlik ortamını bozan, uluslararası destekçileri olan terör örgütü, kamu düzenini ortadan kaldırarak silahlı çatışmaya geri dönmüştür. Silah zoruyla Türkiye’nin belirli bir bölgesini kontrol etme amaçlı yapılan terör eylemlerinden dolayı sivil vatandaşlarımızın, güvenlik görevlilerimizin şehit haberlerini almak hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmektedir.

“Barış” söylemini dillendirerek bölgeye ve ülkemize tamamen düşmanlık tohumları eken, ahlaken son derece sorunlu; temel insan haklarını yok sayarak bölgede yaşayan tüm halkı baskı, tehdit yoluyla sindiren terör guruplarına karşı yürütülen huzur operasyonlarına sahip çıkmakta; bu operasyonların bölgede yaşayan masum insanlarımızı yakın bir gelecekte huzura kavuşturacağına inanmaktayız.

Temel hak ve özgürlükleri ve kişi güvenliğini yok sayan, bunları şiddet ve tehditle ortadan kaldırmaya çalışan terör örgütüne karşı yürütülen operasyonların, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderildiği tarihe kadar devam ettirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Masum halkın yaşam, eğitim, sağlık, ifade hürriyeti gibi temel haklarına kasteden, mallarına zorla el koyan, insanımızı yerinden ve yurdundan eden, halkı yoksullaştıran, iş imkânlarını bitiren, demokratikleşmeyi, barışı ve kalkınmayı engelleyen terörün, ülke huzuru adına bir an önce bitirilmesini ümit etmekteyiz.

Belli bir kesimin “özyönetim” haklarını savunma iddiasına yönelik gayrimeşru eylemlerle ortaya çıkan ve terör yöntemini kullanan gruplara karşı halkımızın, barış, güven, birlik ve beraberlik içinde hiç bir korku ve endişe hissetmeden yaşamlarını sürdürebilmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.

Devletimizin hukuk çerçevesinde yürüttüğü terörle mücadele devam ederken, bölge insanımızın demokratikleşme ile eş zamanlı olarak ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaların hızlandırılmasının gerektiğine inanmaktayız. Bu bildiriye imza atan akademisyenler olarak üzerimize düşen her türlü çalışmayı üstlenmeye hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İrfan - 2 yıl önce
Eminim vatan severlerin sayısı hainlerden çok çok daha fazladır. 1200 hain varsa 15000 i aşması lazım
Avatar
İrfan - 2 yıl önce
Eminim vatan severlerin sayısı hainlerden çok çok daha fazladır. 1200 hain varsa 15000 i aşması lazım
Avatar
İrfan - 2 yıl önce
Eminim vatan severlerin sayısı hainlerden çok çok daha fazladır. 1200 hain varsa 15000 i aşması lazım

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber